"1989": מותחן דוקומנטרי מרתק

מסע נדיר העוקב אחרי פעולותיהם של המנהיגים הפוליטייים, שהביאו לסדיקת מסך הברזל ולנפילת חומת ברלין / שי שגב

עבור אנשים רבים בישראל, האירוע הפוליטי המשמעותי ביותר שהתרחש בשנת 1989 היה המשך קיומה של ממשלת האחדות בין שמיר לפרס. לעומת זאת, לאנשים בחלקים אחרים של העולם, זה היה מותו של האייתוללה חומייני, הטבח בכיכר טיין-אן-מן בבייג'ינג, הניצחון בבחירות של מפלגת הסולידריות (האנטי-קומוניסטית) בפולין, או נפילתה של חומת ברלין (ומסך הברזל באופן כללי). האירוע האחרון הוא מוקד יצירתו של הדוקומנטריסט ממוצא דני, אנדרס אוסטרגארד ושל יוצרת הסרטים ההונגרייה, ארז'בט ראצץ': "1989". 

"1989" - מרואיין המשחזר את חייו

ממסך מרתק של ראיונות מצולמים, קטעי ארכיון ו-'דיאלוגים מחודשים' (חידוש בעולם הקולנוע התיעודי: מילים שנאמרו במציאות, לכאורה, על ידי המנהיג הסובייטי, מיכאל גורבצ'וב ושליט מזרח גרמניה, אריך הונקר, מדובבים בסרט באופן יוצא דופן המציג כאילו הם באמת אומרים מילים אלה). מותחן תיעודי ויצירתי המציג איך אירועים שהתרחשו בהונגריה תרמו לסדיקת מסך הברזל, מה שהוביל בסופו של דבר לנפילת חומת ברלין.

חלק מהאירועים והאישים המוצגים בסרט מוכרים לחובבי ההיסטוריה של התקופה, אחרים פחות. בסרט נכללים מנהיגים פוליטיים הונגריים, כגון ראש הממשלה דאז, מיקלוש נמת', וקורט-וורנר שולץ, תושב מזרח גרמניה, שחייו משחקים תפקיד חשוב בהחלטה גורלית שקיבל נמת'.

במה שניתן לתאר כהפיכה קולנועית גדולה נוספת, יוצרי הסרט זכו לשיתוף פעולה מרשים של נמת' - הוא מתראיין למצלמה ומספר לקהל הצופים את מחשבותיו ותגובותיו להתפתחויות השונות שהתרחשו בשנת 1989. הוא גם משתף את היוצרים בקטעי ארכיון פרטיים שלו, שהם ניתן לראותו נשבע לתפקיד כשנכנס למשרד ראש הממשלה בגיל 40 ובישיבת ברית ורשה של אותה שנה. ראש הממשלה ההונגרי לשעבר מצטייר בסרט כמנהיג יוצא דופן וללא רבב - אחד שלא רוצה להסתיר הרבה סודות מהעם ההונגרי, אך באופן בלתי נמנע משקר להם. הוא אדם שלא רק היה בזמן הנכון ובמקום הנכון, אלא באמת היה האיש הנכון בראש הפירמידה והקובייה ההונגרית ששיחק תפקיד מרכזי בשינוי ההיסטורי המשמעותי ביותר של 1989.

הסרט התיעודי היה משכנע מספיק גם אם התמקד רק במילים ובמעשיהם של המנהיגים הפוליטיים של התקופה (וגם בהפיכה ההונגרית הכושלת בשנת 1956), אך אוסטרגארד וראצץ' בחרו להוסיף את סיפוריהם של מזרח גרמנים שביקשו לערוק למערב דרך הונגריה בשנת 1989. והנה שוב, היוצרים עצמם עשו הפיכה קולנועית שלישית – וזכו לשיתוף פעולה של גונדולה שפיטל, אלמנתו של וורנר-שולץ, וכמה מחבריו, ואלו לא רק מספרים למצלמה את מחשבותיהם מהתקופה, אלא מסייעים לשחזר סצנות מחייהם, שהתקיימו לפני כשני עשורים וחצי. לחובבי המותחנים הפוליטיים – מומלץ ביותר.

הסרט מוקרן בפסטיבל "דוקאביב" המתקיים בימים אלו בסינמטק תל אביב.

1989

___
1989 | 1989
בימוי: אנדרס אוסטרגארד, ארז'בט ראצץ'
מקור: דנמרק
שפה: הונגרית, גרמנית, רוסית
באקרנים בישראל: 09.05.15
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 90 דקות