"צלף אמריקאי": קלינט איסטווד לא מפספס גם הפעם

מותחן המלחמה "צלף אמריקאי", המועמד לאוסקר, הוא הישג מרשים לבמאי איסטווד, שמביא למסך עלילה מלאת חיות ועבודה קולנועית מרתקת ומדויקת / שי שגב

הסרט "צלף אמריקאי" עוקב אחר סיפורו של כריס קייל (בראדלי קופר, "חלום אמריקאי"), צלף בקומנדו הימי של ארצות הברית, הנשלח לעיראק זמן קצר לאחר מתקפת 11 בספטמבר. לאחר אימונים רבים, כריס שוחה בשדה הקרב כמו דג במים, ואף זוכה לתהילה – חבריו ליחידה מכנים אותו 'האגדה', כלומר הצלף שהתנקש במספר הגדול ביותר של מפגעים בתולדות ארצות הברית.

"צלף אמריקאי" - מלחמה מהסרטים
 

עבור רוב האנשים המשרתים בצבא, כינוי נועז ושבחים בוודאי היו מספקים, אבל לא לקייל. לאחר שהוא שב הביתה, לאשתו - טאיה (סיינה מילר) ולבנו הצעיר, כריס, מוצא עצמו עדיין במלחמה מבחינה נפשית, ולכן הוא חוזר לעיראק שוב ושוב ושוב. עם זאת, בכל ביקור במדינה השסועה במזרח התיכון, השפיות שלו מתחילה להתפורר, וכך גם הטקטיקות הצבאיות שלו הופכות חסרות רחמים, כולל מפגש מרוחק עם צלף עיראקי, שכישוריו יכולים להתחרות בקייל עצמו.

זו תמצית הדרמה הקולנועית האחרונה מבית היוצר של השחקן-במאי, קלינט איסטווד. "צלף אמריקאי" יכול לשמש כפיסת מחקר עשירה בתולדות הלחימה האמריקנית בעיראק, בשיעורי הלם קרב או אף בקורסים פשיסטיים של הימין הקיצוני בארצות הברית, ובעיקר ב-NRA (איגוד הרובאים הלאומי). נכון לכתיבת מילים אלו, התפרסמו כותרות בעיתונים מובילים בארצות הברית המציינות, כי בעקבות "צלף אמריקאי" חל זינוק חד בכמות האיומים נגד מוסלמים. יחד עם זאת, כל אזכורים אלו לא גורעים מהעובדה, שהסרט הוא גם אחת מהדוגמאות המרתקות והמרגשות ביותר בתולדות סרטי המלחמה המודרניים.

מבחינת בימוי, "צלף אמריקאי" הוא הישג משובח. איסטווד מביא למסך עלילה מלאת חיות ועבודה קולנועית מדויקת. אגב, הסרט מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר בטקס האוסקר המתקרב, אך איסטווד לא זכה להיכנס לרשימת הבמאים המועמדים. הצלם המשתף לא מעט פעולה עם איסטווד, טום שטרן ("מיסטיק ריבר", "מיליון דולר בייבי", "אינוויקטוס"), יצר מבט קולנועי דהוי, אפרורי-ירקרק, שרק מגביר את הקשיחות שמוגדרת אצל האמריקנים כמזרח התיכון, המקום שבו מתרחש מרבית הסרט.

במובנים רבים, יש עקבות לניסיונותיו של איסטווד ליצור מערבונים, כפי שניתן לראות בדרך שבה הצלף מתכונן לקרב היריות. המזרח התיכון מצטייר כעיירות צפופות ממערבונים ישנים, ולא חסרים דימויים נוספים המשחקים לטובת האפקט (קרבות יריות בכיכר עיר, מארבים על הגג וכדומה).

כפי שמעיד הקדימון לסרט ופרסומי החוצות, רובן של סצנות הפעולה הגדולות ב"צלף אמריקאי" מחושלות במתח ובדריכות הצופים, ובנויות תוך פירוט מדוקדק מבחינת טקטיקות לחימה ועיצוב חזותי. בקיצור: סצנות הפעולה בסרט עשויות היטב וגורמות לחובבי הפעולה להרגיש, כי "צלף אמריקאי" בהחלט שווה את מחיר כרטיס הקולנוע.

התסריט של ג'ייסון הול ("פרנויה") מזקק את הספר "צלף אמריקאי" שכתב קייל (יחד עם סקוט מקאוון וג'יימס ד'פליס) לתסריט פשוט וישיר. יש הרבה הטוענים שגם הספר וגם התסריט אינם מדויקים, אבל לצורך הסיפור הקולנועי (בין אם נכון או לא), הול כתב עלילה ברורה תוך קצב התקדמות מסקרן (כולל חזרותיו האינסופיות של כריס לעיראק), כשכל עצירה בדרך תורמת משהו לעלילה הכללית, או לפיתוחן של הדמויות הראשיות (כריס וטאיה). למרות יעילות זו, התסריט של הול שואב לא מעט ביקורת על כך שלא נכנס מספיק לעומק בכל הקשור לדמויות משנה.

לזכותו, קופר מאוד מצליח במשימתו לגלם את קייל, וגורם לגיבור להצטייר כדמות חסרת רגש, הבוהה בקרירות שקטה (כמעט מסויגת מכל מה שקורה סביבה). חלק גדול מסקרנות הצופים בסרט נובעת מההתבוננות בקייל וכיצד הוא מגיב באופן רובוטי לנסיבות מפחידות ולמתח קיצוני. למעשה, אחד ההיבטים המעורפלים והמסקרנים ביותר של הסרט – האם הפטריוטיות שמפגין קייל היא אכן אצילית או נאיבית (מהתמכרות ללחימה), והאם הוא באמת מאמין שפעולותיו נובעות מרצון האל ובשמה של המדינה. אין זה משנה, המשחק של קופר מוצק ומכובד.

מילר ("פוקס-קצ'ר") ממשיכה לשפוך את אישיותה הכוכבנית ומביאה דמות עם אופי הרבה יותר מגוון. למרות שדמותה היא סוג של קלישאה (אשת החיל הנכנסת לחרדות בכל הקשור לבעלה שמעבר לקווי האויב), היא מחדירה בדמותה מספיק עומק ועל כן שווה כל רגע.

"צלף אמריקאי" אולי אינו הביוגרפיה החזקה ביותר בז'אנר סרטי המלחמה, אבל בהחלט שוות ערך למותחנים צבאיים מהוללים אחרים, כ"בלאק הוק דאון" ו"מטען הכאב". אם מסקרן אתכם לראות סרט פעולה או תובנה דרמטית על כל הקשור להלומי קרב, אז בהחלט שווה לתפוס את הסרט על המסך הענק בבתי הקולנוע. אם אתם משתוקקים לשיעור בהיסטוריה אמריקנית, לדיון עובדתי או להבנה עמוקה של כריס קייל כגיבור – עדיף לרכוש את הספר שהוא כתב, או לעלעל בעובדות באינטרנט.

צלף אמריקאי

___
צלף אמריקאי | American Sniper
בימוי: קלינט איסטווד
תסריט: ג'ייסון דין הול
שחקנים: בראדלי קופר, סיינה מילר, ג'ייק מקדורמן
מקור: ארה"ב
שפה: אנגלית
באקרנים בישראל: 22.01.15
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 132 דקות