"לחזור לגור עם אמא": התנעה איטית לסרט שכובש לב והומור

דרמה קומית צרפתית אשר מתחילה לאט, אך נשאבת במהרה למצבים משפחתיים שסוחטים מהצופים צחוק והומור, ולעיתים גם סוחטים את הלב / שי שגב

הרעיון לחזור לגור עם אמא כשאת/ה בן/בת 40, ואילו אמך בסוף שנות ה-60 לחייה, נשמע כמו סרט אימה למרבית המבוגרים – וכך גם לגיבורה הראשית של "לחזור לגור עם אמא". למרבה המזל, הסרט הוא יותר קומדיה דרמטית מאשר אימה, החולב מן הצופים את הצחוקים וההומור באופן בטוח ומוכר, ומתכנס יחד לסצינות משפחתיות מוכרות ומלאות נחת.


"לחזור לגור עם אמא": ז'וז'יאן בלסקו גונבת את ההצגה

הבמאי אריק לאבן זכה לתהילה כבר בסרטו הראשון – פנטזיית האימה משנת 2006: "Poltergay" (אשר לא הופצה מסחרית בישראל), אך מאז עבר למיינסטרים המשעשע, ויצר את "ברוכים הבאים הביתה" (2011) ואת "ברביקיו" (2014). שני הסרטים הציעו כוכבי קולנוע צרפתיים מוכרים, וכל סרט גרף יותר מ-10 מיליון דולר (סכום מכובד, אך לא שובר שיאים).

הסרט "לחזור לגור עם אמא" נהנה מנוכחותה המכובדת של אלופת הקומדיות, ז'וזיאן בלסקו ("ג'יגולו צרפתי", "אלגנטיות של קיפוד") בתפקיד האם, והיא גם זו שמחזיקה את הסרט, שהפך לאחד מן הסרטים המצליחים ביותר בצרפת של השנים האחרונות.

בסיפור הפשוט למדי, סטפני (אלכסנדרה לאמי, "המנצחים") היא אדריכלית בת 40 שמוצאת עצמה עוברת לגור עם אמה, לאחר שעסקיה פשטו רגל. אפשר לכנות את המגורים יחד – או המכנה המשותף ביניהן כאסון, שתוצאתו היא לא אחר מאשר קטעים קומיים קלים מאוד לחיזוי, כמו למשל אמא שדואגת להעיר את בתה בשש בבוקר (כדי שהיא תוכל לצאת לחפש עבודה), או כאם הגוערת בילדיה בשל שימוש לא נכון של סכין חמאה (רק בצרפת)…

יצירת המתח המשפחתי ההיא לא רק בשל חזרתה של סטפני לבית אמה, אלא גם כדי להדגיש את האנרגיה הנשית והבריאה של האמא, מה שגורם לסטפני להרגיש מאוד לא נוח. אולם כפי שצוין לעיל, מי שגונבת את הסיפור היא דמותה של בלסקו, שיודעת שחייה ממשיכים גם בגיל הזהב, בעיקר אחרי שילדיה הבוגרים עזבו את הבית, כי זה הזמן שלה להתחיל לחיות.

כמו קומדיות המיינסטרים הצרפתיות, המשחק מעודן בדיוק כמו התאורה – הכל ברור, שטוף אור ומלא שמחת חיים. אבל דמותה של לאמי גם רומזת לא מעט על ההשפעות הפסיכולוגיות ועל הסיבות שמאחורי המעבר לגור עם אמה, ופה טמון הרבה ממצב התעסוקה כיום בתרבות המערבית.

לחזור לגור עם אמא

___
לחזור לגור עם אמא | Back to Mom's | Retour Chez ma Mère
בימוי: אריק לאבן
שחקנים: ז'וזיאן בלסקו, אלכסנדרה לאמי, מתילד סנייה
מקור: צרפת
שפה: צרפתית
באקרנים בישראל: 24.11.16
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 97 דקות