"גנוב על העולם": אל תשאירו את המיניונים בבית

"גנוב על העולם" מביא בידור משעשע, מצחיק ופוגעני (עם הרבה חום ואהבה), המענג את הקטנים וההורים כאחד / שי שגב

הפרק השלישי של אולפני אילומיניישן בסדרת סרטי "גנוב על הירח" המונפשים (מבלי לספור את "המיניונים"), "גנוב על העולם", חוזר עם צוות הבמאים הקבועים, קייל בלדה ו-פייר קופין – אשר גם מעניקים את קולותיהם למיניונים השונים. בהתבסס על הודעות לעיתונות שהוציאו צמד הבמאים, "גנוב על העולם" אינו סרט היוצא מהקופסה או המביא רעיונות חדשים או יוצאי דופן למסך. עם זאת, אין זה אומר שהסרט פועל על אדים בלבד. "גנוב על העולם" מביא בידור משעשע, מצחיק ופוגעני (עם הרבה חום ואהבה), המענג את הקטנים וההורים כאחד.


"גנוב על העולם": גרו נלחם בסממני שנות השמונים

"גנוב על העולם", כמו קודמיו, מוקדש בראש ובראשונה לשרת את חובבי מעשי הקונדס האינסופיים שיוצרת כנופיית המיניונים. יחד עם זאת, במאי הסרט עם צבא המנפישים מצליחים שלא לחזור על אותן בדיחות וסיטואציות קומיות שהופיעו בפרקים הקודמים בסדרת הסרטים. חלק ניכר מהסצינות והרקעים ב-"גנוב על העולם" מוכיחים ויזואליות מרשימה יותר מן הסרטים הקדומים (כמו למשל, המאורה של בלתזאר בראט בלתי נשכחת), עוד שקטעי הקומדיה – בייחוד הקטעים המוזיקליים של המיניונים – מותירים חותם חזק ומשעשע בקרב הצופים. במבט כללי, היצירתיות הגאונית מאחורי "גנוב על העולם" מוכיחה קו מחשבתי חכם ונראה שכל קו ודמות במקום, בתוספת הומור ידידותי לילדים (עם הרבה הנהון וקריצה למבוגרים שחיו בשנות השמונים).

מבחינת מבנה העלילה, "גנוב על העולם" מרגיש פחות כמו אוסף מפואר של קטעי מערכונים (ראו סרט "המיניונים"), ומרגיש כי נכתב עם קו עלילתי ברור, כמו שני הסרטים הקודמים בסדרה. תסריטאי "גנוב על הירח" (2010) וכן "גנוב על המיניונים" (2013), קן דוריו ו-סינקו פול כתבו גם את התסריט לחלק שלישי זה, והבטיחו שלסרט יהיו שני קווי עלילה מקבילים ומרגשים: בראשון, גרו עושה מאמצים להתחבר עם אחיו, ובשני ניסיונותיה של לוסי להפוך לאמא ראויה – תוך שהקצוות נקשרים עם סיום הסרט. דוריו ופול גם עשו עבודה טובה, בכך שלא נתנו למיניונים להשתלט על אור הזרקורים על חשבון קווים אחרים בעלילה (כפי שקרה ב-"גנוב על המיניונים"), ובמקום זאת העניקו ליצורים הצהובים הקטנים מספיק זמן מסך משלהם בעלילת משנה מצחיקה, המזכירה בין השאר סדרות כמו "אוז" או "הכתום זה השחור החדש". עובדה זו מאפשרת עוד יותר ל-"גנוב על העולם" לשמור על קצב עלילה נחמד ומהיר, מבלי להתמהמה על פיתוח עלילה כזו או אחרת.

כמו בסרטים הקודמים בסדרה, גרו (סטיב קארל בגרסה הלועזית ו-אוהד שחר בגרסה בעברית) מוצא את עצמו נאבק בבעיות משפחתיות הפעם, יחסיו עם אחיו התאום – דרו, הנושא באופי הפוך משלו. בעוד דרו חסר היכולות להיות ארכי-נבל, דמותו מצליחה ללמד רבות אודות השניים (כמו גם פגיעותם) – מה שמאפשר המשך פיתוח הדמות מסרטים קודמים, ולא להותיר את אופיו על טייס אוטומטי. באופן דומה, לוסי (קריסטן וויג באנגלית, ו-איילת רובינסון בעברית) זוכה לדמות פשוטה ואקסצנטרית באותה מידה. עם זאת, הקו העלילתי שבו רואים את לוסי מנסה ליצור קשר עם בנותיה החורגות החדשות אינו זוכה לאותה תשומת לב, כפי שגרו התאמץ להיות הורה ב-"גנוב על הירח" – אולי כיוון שהיו גם כך לא מעט פיתולי עלילה בסרט זה.

אחד מיוצרי הסדרה "סאות' פארק", טריי פארקר, מגלם באופן מוצלח את הנבל בסרט זה, בראט בלתזאר (בעברית עושה זאת הזמר אדם). הצופים לא לומדים הרבה על הדמות, מלבד העובדה שהיה לו אופי שונה בשנות השמונים, ויש גם אינסוף הפניות לתרבות הפופ, אם יש תכונה בודדת שכן לומדים עליו: הזעם שלו נגד הוליווד. בלתזאר אינו אויב מתוחכם עבור גרו – כמו שהוא מכשול קומי, אבל השימוש במוזיקה ובריקודי הדמות בהחלט מבדרים.

אם מתחשבים בסך המרכיבים, "גנוב על העולם" נופל באותה סירה כמו "מכוניות 3", שבה צריך לרצות את האוהדים הוותיקים והנאמנים של הסדרה, תוך שילוב מספיק מרכיבים טריים אל הנוסחה, כדי להביא צופים צעירים וחדשים, או עבור כאלה ששכחו את ההיתולים של גרו והמיניונים. במקביל, "גנוב על העולם" הוא רמה אחת מעל הפרקים הקודמים בסדרה ובהחלט מכיל ערכים מבדרים. בימים אלה כבר עובדים על "המיניונים 2", ובסרט כבר הכינו את האווירה והמצע העלילתי לקראת החלק הרביעי בסדרה זו.

גנוב על העולם

___
גנוב על העולם | Despicable Me 3
בימוי: קייל בלדה, פייר קופין
תסריט: קן דוריו, סינקו פול
שחקנים: סטיב קארל, קריסטן וויג, טריי פארקר
מקור: ארצות הברית
שפה: אנגלית / עברית
באקרנים בישראל: 29.06.17
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 90 דקות