"הדרקון הראשון שלי 2": המרענן הרשמי של הקיץ

סרט ההמשך שובר שיאים חדשים, עשיר בקטעי פעולה ומהמם מבחינה חזותית. כיף לילדים ולהורים / שי שגב


ביום שיצא הסרט "הדרקון הראשון שלי" הראשון הוא הפך ללהיט היסטרי ואף התמודד על האוסקר מול "צעצוע של סיפור 3" של חברת פיקסאר. עובדה זו הפתיעה את חברת האנימציה של דרימוורקס (מבית סטיבן ספילברג), כמו גם את שאר האולפנים בהוליווד. האולפן אמנם ייצר מספר סרטי הנפשה קודם לכן, כמו סדרת "שרק" או סדרת "מדגסקר", אך מעולם לא זכה להצלחה קופתית כה גדולה. הפעם הם ניסו לשחזר ולמחזר את ההצלחה ויצרו את "הדרקון הראשון שלי 2".

"הדרקון הראשון שלי 2" - התפתחויות מפתיעות והנפשה מרשימה

הפעם הם הצליחו. הסרט הנוכחי הרבה יותר גדול והדרקון ממריא הרבה יותר גבוה מהראשון בסדרה, ויתכן שניתן אף לכנותו כסרט ההנפשה הטוב ביותר של השנה. הבמאי דין דבואה לוקח את מושכות הבימוי לבדו (נעזר בשותף בסרט הקודם), ובמקום ללכת עם הנוסחה שהצליחה בפעם הקודמת, הוא החליט להתרחב ולהתפתח, ועולם הדרקונים הפך למקום בלתי צפוי ומסוכן יותר מבעבר.

חמש שנים עברו והיקאפ (ניב פטל בגרסה בעברית, ג'יי ברושל בגרסה באנגלית) נמצא במסע מסוג שונה, שבו הוא מנסה למפות את עולמו. הכפר הוויקינגי המחוספס שבו הוא מתגורר השתנה לחלוטין, והתושבים חיים בשלום עם דרקונים. אסטריד (לורן סביר בגרסה בעברית, אמריקה פררה בגרסה באנגלית) היא כעת בת הזוג שלו, האנשים מכבדים אותו ואביו, סטואיק (אריה צ'רנר בגרסה בעברית, ג'רארד באטלר בגרסה באנגלית), מבקש כי יום אחד הוא יירש ממנו את תפקיד ראש הכפר. האם הוא מוכן להתמודד עם סוג כזה של אחריות? האם הוא רוצה להנהיג? היקאפ חייב להחליט אם הוא רוצה להיות ויקינג בפני עצמו או ללכת בדרכי אביו.

הקו הרגשי עשוי להיות מוכר, אבל כנראה שזהו גם הנושא המרכזי לאורך הזיכיון. עם זאת, התסריט זורק הרבה תפניות בלתי צפויות. באחת מהן, היקאפ פוגש בקבוצה של ציידי דרקונים שמונהגת על ידי ארט (יואב כהן בגרסה בעברית, קיט הרינגטון בגרסה באנגלית), שבונה צבא עבור דראקו בלודוויסט (מיקי לאון בגרסה בעברית, דג'ימון הונסו בגרסה באנגלית). במקביל, היקאפ גם פוגש ב-ואלקה (אודליה מורה מטלון בגרסה בעברית, קייט בלאנשט בגרסה באנגלית), נזירה מתבודדת החבויה במערת קרח, שם היא הקימה מקלט לדרקונים.

הסרט עוקב אחר הנתיב הקבוע של סרטי המשך, אך מעלה גם שאלות פילוסופיות עמוקות יותר, ומוסיף דמויות, קטעי פעולה נרחבים יותר ואנימציה מרשימה מאי פעם. יש לציין, שחלק מקטעי ההומור החליקו לרקע (בסרט הראשון הם היו מוטיב מרכזי), או לפחות נראה שזה נדחק לחבריו של היקאפ, שכנראה אמורים לשעשע את הילדים הקטנים שבקהל הצופים. אין זה אומר שחסר הומור בסרט, אבל זהו בהחלט פרק אמצע אפל במיוחד (הסרט הבא כבר בהכנה), ויתכן שאובדן קשה המופיע בסרט יגרום זעזוע לא קל עבור הקהל הצעיר יותר. מצד אחר, הסרט דואג לפסוח על מערכת היחסים בין היקאפ ואסטריד כזוג, וכל תקווה למערכת יחסים רומנטית נעלמה בפרק זה בסדרה.

הסרט מהמם מבחינה חזותית, עם רצפי תעופה אווירית מאויירת, שפשוט לוקחים לצופים את האוויר מן הריאות. חלק מקרבות האוויר של הדרקונים מזכירים את מיטב סרטי "מלחמת הכוכבים", ואילו חלק אחר סופג את הסביבה בצבעים שופעים ועיצובים מרתקים של חיות. צלם הקולנוע המוכשר, רוג'ר דיקנס ("סקייפול"), לקח חלק בהכנת הצד החזותי של הסרט והתוצאה עומדת בפני עצמה מכל אנימציה שראינו עד היום. עם הרבה אומץ ואינספור קטעי פעולה, "הדרקון הראשון שלי 2" עולה לגבהים מדהימים ושובר שיאים, שבוודאי יקררו את הקיץ לילדים ולמבוגרים.

הדרקון הראשון שלי 2


___
הדרקון הראשון שלי 2 | How to Train Your Dragon 2
בימוי: דין דבואה
תסריט: דין דבואה
שחקנים: ניב פטל, אודליה מורה מטלון, אריה צ'רנר
מקור: ארה"ב
שפה: אנגלית
באקרנים בישראל: 19.06.14
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 102 דקות