"נורם בעיר הגדולה": הנפשה פשוטה לזאטוטים פשוטים

משל מונפש אודות דוב קוטב השואף ללמד את הילדים לקח סביבתי, אבל בסופו של דבר בעיקר משעמם אותם / שי שגב

באנימציה מיושנת ועממית, תוך עלילה דלה כקרח וחסרת תחכום, "נורם בעיר הגדולה" הוא סרט קיץ מיותר, אשר נועד לזאטוטים שכבר ראו כל מה שאפשר בחופשת הקיץ, וזו ברירתם האחרונה.


"נורם בעיר הגדולה": המאיירים שכחו לעדכן את תוכנת ההנפשה

המשל הלא מתוחכם, המאויר בהנפשת מחשב ארכאית ולא אסתטית, מנסה להעביר מסר לדור הבא: מאוד חשוב לשמור על הקוטב הצפוני. המסר עובר, אבל הסרט עושה זאת באופן הכי מטופש שניתן.

שינוי באקלים כדור הארץ הוא דבר שקשה להסביר, במיוחד לילדים צעירים מאוד. אז "נורם בעיר הגדולה" טוחן את המושג לאבק, וממחיש זאת מילולית: בני האדם לוקחים את אזור המחייה של דובי הקוטב. אנשים רוצים לבנות דירות על הקרח, ובצורה זו יעקרו את דובי הקוטב מבתיהם (בעיות האקלים, איכות חיים ודומיהם מעולם לא מוזכרים).

אז הכל תלוי בנורם (באנגלית קולו של רוב שניידר, ובעברית אורי זלצמן), דוב קוטב מגושם וחסר כישרון מיוחד, שצריך לנסוע לניו יורק כדי להילחם ביזם הנדל"ן המרושע, מר גרין (באנגלית: קן ז'ונג, ובעברית: אלדד פריבס), שרוצה להפוך את הקוטב הצפוני ל:'דובאי על הקרח'.

נורם נעזר בצוות של למינגים מגהקים ופלצניים – ניסיון נואש של הסרט לחקות את "המיניונים" – ובהמשך מצטוותת אליו סוכנת הנדל"ן, ורה (באנגלית הת'ר גראהם, ובעברית שירלי לילו), הנקרעת בליבה מפיתוח הפרויקט.

הבעיה הגדולה בסרט היא שההנפשה חסרת ניואנסים, ודלילה מפירוט נופים ורקע. נראה כאילו צוות הציירים דאג להזדרז בעבודתו מול המחשב, כדי להספיק לעמוד בלוחות זמנים מטעם ההפקה, ולא מנפש אמנותית או יצירתית.

בסרט "נורם בעיר הגדולה" רוב המבוגרים בוודאי יבלו את זמנם בבהייה אל המסך או בשיטוט בטלפון הנייד. הבעיה, שגם הקטנטנים יעלו על הרעיון שיתכן ועדיף היה להם לבלות עוד שעה וחצי בג'ימבורי. לפחות הם ייצאו עם מוסר השכל.

נורם בעיר הגדולה

___
נורם בעיר הגדולה | Norm of the North
בימוי: טרוור וול
תסריט: דניאל אלטייר, סטיבן אלטייר
שחקנים: רוב שניידר, הת'ר גראהם, קן ז'ונג
מקור: הודו, ארצות הברית
שפה: אנגלית / עברית
באקרנים בישראל: 27.07.16
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 91 דקות