"הגיבורים של בוסטון": מותחן סולידי שמנסה לדבוק לעובדות

"הגיבורים של בוסטון" עובד היטב כמותחן מאשר דוקו-דרמה החוקרת את מורכבות חייהם של גיבורי המרתון של בוסטון / שי שגב

הסרט "הגיבורים של בוסטון" הוא לא רק שיתוף הפעולה השלישי בין הבמאי פיטר ברג לבין השחקן מארק וולברג, זהו גם הסרט השלישי המבוסס על אירועים אמיתיים ששניהם עבדו עליו יחד, לאחר "השורד האחרון" ו-"אסון בלב ים".


"הגיבורים של בוסטון": מארק וולברג צועד ברחובות בוסטון

במהלך שיתופי הפעולה שלהם, ברג ו-וולברג עידנו יותר ויותר את 'הנוסחה' שלהם, שבו הם מתארים מקרי אסון שהתרחשו לאחרונה ומעבירים זאת למסך הגדול מבלי להיות נצלניים מבחינה רגשית. גם הסרט "הגיבורים של בוסטון" נהנה מעוצמות אלו, אולם גם מאותם כשלים. בשל כך, הסרט עובד היטב כמותחן מאשר דוקו-דרמה החוקרת את מורכבות חייהם של גיבורי המרתון של בוסטון.

"הגיבורים של בוסטון" נכתב על ידי מאט קוק ("999") וג'ושוע זיטומר ("רובוקופ" גירסת 2014), וטווה עלילות רבות המספקות נקודות מבט שונות על המירוץ והאירועים שהתרחשו בעקבותיו. וולברג מגלם דמות בדיונית (המורכבת מקורותיהם של מספר שוטרים אמיתיים שחוו את הטראומה), והוא בעצם הקו המאחד את העלילה. אירועי משנה רבים מצטלבים יחד ומביאים לחיים אסתטיקה קולנועית בסגנון גרילה תיעודית (מצלמה קופצנית ורועדת), דומה לזו שברג השתמש ב-"אסון בלב ים". גישה זו מאפשרת ל-"הגיבורים של בוסטון" להגביר את המתח והאמינות לאורך הסרט, ומפצה על אי הגיון ברצף של חלק מן הסצינות, כמו גם הפסקול המטריד והמאוד לא נעים לאוזן, שכתבו צמד זוכי האוסקר, אטיקוס רוס וטרנט רזנור ("הרשת החברתית").

בעוד "הגיבורים של בוסטון" פועל נהדר בצד המתח, הוא מותיר את הצופים עם מחשבות לגבי הפיגוע במרתון בבוסטון. הסרט לוכד את הפיגוע ואת הרגש הגולמי באירוע באמצעות סאונד חד ועריכה קופצנית, אבל מדלג במהירות דרך סצינות שמנסות ללמד לקח מאותו אירוע מזעזע (למשל כיצד העיר בוסטון נסגרה זמנית והאזרחים נתבקשו להישאר בבתיהם). בדיוק כמו בסרטים המשותפים הקודמים של וולברג וברג, גם "הגיבורים של בוסטון" מביא אינספור פקידי ממשל (מפכ"ל, FBI, פקידי עירייה ועוד), מסביר חוקים ותקנות ונכנס לאופי התגובה של כל גורם מינהלתי.

אולם מה ש"הגיבורים של בוסטון" מחסיר בפיתוח דמויות, הוא מפצה מביצוע חזק של שחקני אופי מתובלים. וולברג, מצדו, עושה טובה של שוטר קשוח עם לב טוב – בהתאם לתפקידים קודמים שעשה אצל ברג. צוות המשנה בסרט חזק גם הוא, ומעטרים אותו כוכבים כמו ג'ון גודמן, ג'יי. קיי. סימונס, מייקל ביץ' וקווין בייקון, אם כי בתפקידים קטנים ולא מקדמי עלילה.

הסרט שקיבל השראה מן ההתרחשות ואף משלב קטעי וידאו אמיתיים ושל אנשים שהיו למעשה באירוע (בעיקר בקטעי הסיום), מצטייר כמותחן מוצק, ופועל טוב בסוגה זו מאשר כסרט היסטורי המתאר את קורות האירועים. הצופים שנהנו מסרטיו הקודמים של ברג יזכו לדרמטיזציה מעניינת נוספת, שהתרחשה ממש לא מזמן.

הגיבורים של בוסטון

___
הגיבורים של בוסטון | Patriot's Day
בימוי: פיטר ברג
שחקנים: מארק וולברג, ג'ון גודמן, ג'יי. קיי. סימונס
מקור: ארצות הברית
שפה: אנגלית
באקרנים בישראל: 19.01.17
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 133 דקות