"למה זה מגיע לי?": איך אומרים גזענות בצרפתית?

אם חשקתם בשעה וחצי של בידור ושעשועים מול הרבה אי תקינות פוליטית – זה הסרט בשבילכם / שי שגב

יש הטוענים כי העם הצרפתי מאוד סבלני ופתוח לאחר. אולם במדינה שהתפרסמה בזכות הסלוגן 'חירות, שוויון ואחווה', נראה שלא תמיד מה שעל פני השטח הוא מה שאנשים חושבים בלב ליבם. ברוב שכונותיה של העיר היפה בעולם, פריז, אפשר להבחין בכור היתוך של אוכלוסיה מכל רחבי תבל, החיה בסבלנות ובסובלנות, כאשר איש מכבד את רעהו את שכנו. אולם הסרט החדש של פיליפ דה שוברון ("התלמיד דוקובו"), "למה זה מגיע לי?", מתרחש בלב האזור השמרני של צרפת – שינון שבעמק הלואר, כשבמוקד הסרט: חתונה בין גזעית.

"למה זה מגיע לי?" - יהודי, סיני ומוסלמי נכנסים לחתונה

כבר בתחילת הסרט אנו זוכים לפגוש במשפחת ורנוי, משפחה קתולית בורגנית ומסודרת היטב – כולם מחונכים, עשירים ויפים. ארבע בנות המשפחה נסעו ללמוד בפריז ודי הפתיעו את הוריהם כאשר הראשונה התחתנה עם מוסלמי, השנייה עם יהודי והשלישית עם סיני. הבת האחרונה היא היחידה שמתחתנת עם קתולי, אבל רחוק מאוד ממה שההורים ציפו.

להורים במשפחת ורנוי, קלוד (כריסטיאן קלבייה, "אורחים מטורפים") ומארי (שנטל לובי, "הכלוב המוזהב"), יש מעמסה כבדה על הלב, במיוחד כעליהם לארגן חתונה שתרצֶה את כולם, כמו גם לקבל את כל אחד מהגברים בחייהן של בנותיהם. בגדול, הסרט מתחיל טוב, דיאלוגים אמינים וקרבות מילוליים, שעל פי הבמאי (שגם כתב את התסריט) כנראה מעצבים את האווירה הכללית של צרפת כיום: ההורים הוותיקים גזענים, הבנות יפות ותמימות והחותנים מגנים על מוצאם.

הסרט עשיר באינספור אזכורים צרפתיים (שחלק גדול מהם לא עוברים בתרגום לעברית) וככל שמתקדמת העלילה, היא גם הופכת קלילה יותר, עד לרגעים מסוימים שבהם ההומור נראה כסלפסטיק עממי. מבוכת הגזענות, הרגישות ואפילו הרבה גרוטסקיות, מלווים היטב את מרבית 97 הדקות בסרט.

חלק מן הסרט מנצל את הסטריאוטיפיות הרגישה 'מעט יותר מדי', כך למשל, כמעט לאורך כל הסרט – היהודי לא מפסיק לאכול, הסיני מנסה להשתלט על העולם ואילו הערבי מצטייר כתוקפני. הסרט משמש כבמה קומית לכל מה שכולם חושבים כיום, ומגשים כל אי-תקינות פוליטית אפשרית תוך הדגשתה עד סחיטת המיץ ממנה.

עם זאת זהו עדיין אחד מסרטי הקומדיה הטובים ביותר של השנה, נחשב כסרט עם הכי הרבה צופים בצרפת השנה והסרט ה-14 הכי מצליח בצרפת בכל הזמנים (ברשימה זו גם סרטים אמריקניים – "הטיטאניק", "בן חור" ו-"חלף עם הרוח"). אם חשקתם בשעה וחצי של בידור ושעשועים מול הרבה אי תקינות פוליטית – זה הסרט בשבילכם.

למה זה מגיע לי?

___
למה זה מגיע לי? | Serial (Bad) Weddings | Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu?
בימוי: פיליפ דה שברון
תסריט: פיליפ דה שברון
שחקנים: כריסטיאן קלבייה, שנטל לובי, ארי אביטן
מקור: צרפת
שפה: צרפתית
באקרנים בישראל: 27.11.14
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 97 דקות