"משפחת בלייה": גבינה צרפתית בטעם של קיטש

הסרט הצרפתי "משפחת בלייה" אינו עדין או מתוחכם, יש בו שירים טובים, הומור צרפתי גס ולעיתים גם קטעים מרגשים ומשעשעים
 / שי שגב

הסרט "משפחת בלייה" של הבמאי אריק לרטיגו נחשב לאחת ההצלחות הגדולות ביותר של הקולנוע הצרפתי לשנת 2014. זהו סרט מצב רוח טוב עם ריח של גבינה צרפתית משובחת, אך מתובל בהרבה קיטש ולא מעט גסות רוח.

"משפחת בלייה" - עלבון לחרשים

מבקרי הקולנוע הצרפתים היו באקסטזה עם יציאתו לאקרנים, אולם שאר העולם עשוי להירתע, כיוון שיש כאן ניסיון גס מאוד לסחוט קטעים קומיים מבדיחות שאינן 'פוליטיקלי קורקט'. השחקנית הראשית, לואן אמרה, התחרתה בגרסה הצרפתית של "דה וויס", ואף הגיעה לחצי הגמר של העונה השנייה. בסרט יש ניסיון בוטה ליצור מזומנים נוספים מאוהדיה הצרפתיים של תוכנית הטלוויזיה. ויחד עם זאת בגדר תעלומה מדוע שחקנים משובחים, כגון קארין ויאר ("דליקטסן") ואריק אלמוזנינו ("גינסבורג") הצטרפו להפקה.

העלילה עוסקת במשפחה המתגוררת במחוז בריטני המרוחק, שכולם מלבד הבת הבכורה – חרשים. אמרה מגלמת את פאולה, תלמידת תיכון המצטרפת למקהלת בית הספר. חיי משפחתה מסובכים, כיוון שהיא מנהלת את תקשורת המשפחה עם העולם החיצון. במהלך תרגול המקהלה, המורה למוזיקה מגלה שלפאולה יש קול יוצא דופן, ומעודד אותה להיבחן בבית ספר בפריז. הרעיון מעלה חששות בקרב משפחתה, עד לנקודת מפנה גורלית.

ברור כי בסרט אין שום דבר עדין או מתוחכם. יש גם קטעים משעשעים אך גסים מאוד, לדוגמה – כשפאולה מלווה את הוריה לרופא מין ומתרגמת לשפת הסימנים את עצת הרופא להוריה להימנע מיחסי מין למספר שבועות. אין גם מה להזכיר את הסצנה שבה פאולה מקבלת מחזור, ואמה מתרוצצת כאילו זכתה בלוטו.

מלבד בדיחות זולות או גסות, תיאור בני המשפחה החרשים מתואר על גבול העלבון. אב המשפחה מצטייר כמשרבב, מעווה את פניו ומסחרר זרועותיו בתנועות מוגזמות, ועדיין אף אחד לא מצליח להבין את ניסיונו לתקשר עם הסובבים אותו. הצלחתו של הסרט עוררה גל מחאות מצידם של פעילים בקהיליית החרשים בצרפת. הבחירה בשחקנים שומעים לגילום חרשים נתפסה כאקט של אפליה. אם מתעלמים מכל הרעש התקשורתי השלילי של הסרט, הצופה הישראלי, ובעיקר הקהל השומע, בוודאי ייהנה משירים טובים, הומור צרפתי גס ולעיתים גם קטעים מרגשים.

משפחת בלייה

___
משפחת בלייה | La famille Bélier | The Bélier Family
בימוי: אריק לרטיגו
תסריט: תומאס בידגין, אריק לרטיגו
שחקנים: לואן אמרה, קארין ויאר, פרנסואה דמיאנס
מקור: צרפת
שפה: צרפתית
באקרנים בישראל: 21.05.15
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 106 דקות