"עלייתו של האביר האפל": עלייתו ונפילתו של באטמן

השלישי בטרילוגיית "באטמן", עשיר באקשן ובכוכבים, אבל עמוס בשטויות ובקלישאות, והוא החלש מבין השלושה. איש העטלף מסיים את הקריירה ברגשות מעורבים / שי שגב

הבמאי כריסטופר נולאן ("אינסומניה", "ממנטו") השלים את טרילוגיית באטמן שלו, לאחר "באטמן מתחיל" (2005) ו"האביר האפל" (2008). "עלייתו של האביר האפל" הוא האחרון בסדרה ואולי החלש מבין השלושה, בעיקר כי הוא גדוש בסיפורי רקע, סצינות עמוסות וסוף מאולץ ועשיר בתחבולות רבות, המספק אקזיט למעריצי איש העטלף.

עלייתו של האביר האפל" - מיליארדר בצרות

כריסטיאן בייל (הילד המופלא מ"אימפריית השמש", "אמריקן פסיכו") מגלם שוב את דמות הקומיקס, ויעיל כתמיד כמיליארדר המגונדר בעל כישרון לפיתוח גאדג'טים והסובל מרגשי נחיתות.

התסריט של נולאן, יחד עם אחיו ג'ונת'ן נולאן, מתייחס בעקיפין למעשי הטרור של ה-11 בספטמבר, אך לא פוסח על תנועות המחאה הכלכלית ברחבי העולם, ביניהם 'לכבוש את וול-סטריט'. בסרט האפל וחסר ההומור, מובאת לקידמת הבמה מלחמת המעמדות, עיר תחת מצור של טרוריסטים, האטה כלכלית, הרס של שוק המניות, איצטדיון פוטבול תחת מתקפה רצחנית, צבא של חיילי אימה צמאי דם החיים בביוב העיר מבלי שאף אחד יבחין, פצצת גרעין בידי האויב, בתי משפט בסגנון המשטר הסורי ובכלל סרט שמזכיר פרקים שלמים מתוך '1984' של אורוול – האח הגדול עוקב אחריך.

שמונה שנים לאחר שבאטמן הסיר את גלימתו ונכנס לגלות מרצון, הוא מחליט לחזור לעיר גות'האם, ומגיע לטירתו המפוארת כשהוא נסער רוחנית, מזכיר מעט את סיפור חייו של המיליארדר המתבודד הווארד יוז. אפילו משרתו הנאמן, אלפרד (מייקל קיין), מתלונן על בדידות וצערו הנפשי של הבוס.

הסרט נפתח בסצינת פעולה מצויינת של מחבלים על מטוס, משם ממשיכים לטירתו של ברוס וויין (בייל), המגלה שודדת מומחית המזכירה את אשת החתול (אן הת'אוויי), שפרצה לביתו בניסיון לגנוב תכשיטים, ואז משהו קורה לעיר גות'האם. מבלי ליצור ספוילרים, דמות הנבל האולטימטיבית היא ביין (טום הארדי), טרוריסט להשכרה המגלם את הרוע בשלמותו, תוך שפניו מכוסות במסיכת עור מתכתית ומפחידה.

עוד בסרט, מיטב שחקני הוליווד, מנכ"ל החברה בבעלות המיליארד – לושיוס פוקס (מורגן פרימן), מפכ"ל משטרת גות'האם – המפקח גורדון (גארי אולדמן) ואפילו השוטר העירוני עם לב זהב – ג'ון בלייק (ג'וזף גורדון לוויט). לאחר האקספוזיציה, העלילה נמתחת לכל כיוון אפשרי, בעוד באטמן חסר ביטחון מתמיד, מהרהר האם יוכל לעצור את הרוע המתפשט ולהציל את העיר מהשמדה עצמית.

גם לישראל יש נציגות בעיר גות'האם. אלון אבוטול מגלם פיזיקאי רוסי המתמחה בהרכבת פצצות אטום, ואילו אורי גבריאל מגלם רופא כלא בדימוס, המתמחה בהרכבת נפשו ורוחו של האדם.

העלילה מורכבת, אפלה ומפוצלת, מוציאה את האוויר מהקהל עד שמגיעים לסוף הסרט הארוך, 165 דקות (כמעט שלוש שעות – כדאי להביא סנדוויצ'ים למי שרעב, החוק כבר מאפשר זאת), והבמאי נולאן מסתמך על אפוס מלא תנועה, קטעי פעולה מרהיבים, בעיקר למי שצופה בסרט בפורמט ה-IMAX הנהדר, המוסיף חדות ויזואלית ושומר על עונג חזיוני יפהפה.

אבל צריך להישאר מרוכזים, בעיקר בנקודות הדיאלוג המטופשות בין באטמן לקולו הצרוד והמלאכותי של ביין החבוש במסיכה. עם זאת, הסרט מבדר וכיפי, הופעות נהדרות של בייל, גורדון-לוויט, קיין, אולדמן ואחרים. אך כשמביטים על תת-המסר הפוליטי שמנסה להעביר הבמאי, זה מגושם, כבד ואלטיסטי מדי, בעיקר כשאנו באים לצפות בגיבור-על עממי.

עלייתו של האביר האפל

___
עלייתו של האביר האפל | The Dark Knight Rises
בימוי: כריסטופר נולן
תסריט: ג'ונת'ן נולן, כריסטופר נולן
שחקנים: כריסטיאן בייל, טום הארדי, אן האת'וואי
מקור: ארה"ב
שפה: אנגלית
באקרנים בישראל: 19.07.12
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 167 דקות