"השופט": רוברט דובאל גונב את ההצגה

רוברט דובאל ורוברט דאוני ג'וניור מצילים מהתרסקות את הדרמה הדביקה והמפותלת שרקח הבמאי דיוויד דובקין / שי שגב

עורך דין מהעיר הגדולה חוזר לעיר ילדותו, שם – אביו, השופט העירוני, חשוד ברצח. עורך הדין מתגייס לגלות את האמת ועל הדרך מתחבר מחדש למשפחתו. זוהי תמצית העלילה של הסרט "השופט", בבימויו של דיוויד דובקין ("חיים בהחלפה"), המשתמש בעלילה פשוטה למדי אודות אדם המגלה מחדש את המושג ענווה בעיר הולדתו. "השופט" בנוי כסיפור אופי מוצק עם הופעות איכותיות של השחקנים המרכזים, אולם את הדרך המתפתלת שבה הוא מבוצע, כבר ראינו באינספור סרטים קודם לכן.

מה מסתתר מאחורי הדמות הקשוחה? רוברט דובאל ב-"השופט"

עלילת הסרט מקושטת בסיפורי משנה רבים, אך כולם בסופו של דבר מובילים לאותה נקודת סיום צפויה למדי. דובקין (כמו התסריטאים ניק שנק וביל דובוק) מזריקים לאורך הדרך אינספור קלישאות דביקות של דרמה מלאת בועות סבון. למרבה הצער, התעלומה במרכזו של הסרט, יחד עם סצנות בית המשפט שלאחר מכן, פחות מעניינות באופן משמעותי מהסיפור העיקרי של אב ובנו המנסים לתקן את מערכת היחסים המנוכרת שלהם.

דובקין מנסה לארוז יותר מדי בתוך אריזת "השופט" (סרט אופי-משפט-קומדיה-דרמה), ואפילו עם אורך של 141 דקות, חלק מפיתולי העלילה נפתרים מהר מדי, מסתיימים בפאנץ' קלישאתי או נרמסים ברקע אחורי ומוחשך ללא כל מסר או עניין.

באופן לא מפתיע, הזיווג של רוברט דובאל ("ג'ק ריצ'ר") ורוברט דאוני ג'וניור ("הנוקמים") על המסך הוא הזוכה בהגרלה – והשחקנים הוותיקים מנצחים, אך לא בפרס הגדול. הביצועים של דאוני רחוקים מפרס ראוי, אך מספקים הזדמנות נוספת להציג את התחכום על המסך של הכוכב שתמיד מגלם את טוני סטארק או את שרלוק הולמס. "השופט" לא יעניק לדאוני את סוג ההכרה שהוא זכה בסרט "צ'פלין" (1992), אבל זה עדיין ביצוע טוב, שבעיקר מסייע להאיר את שותפו הכוכב, דובאל.

אין ספק, דאוני הוא זה שמכניס את הכסף בקופות, אבל דובאל גונב כמעט כל אחת מהסצנות המשותפות שלהם. דובאל מוצא דרכים מתוחכמות כדי לכרסם באישיות של דמותו הקשוחה וחושף את האדם הפגיע (וממש שבור) מתחת. כתוצאה מכך, צופים שמצפים לדרמת בית משפט איכותית, צפויים להיות מופתעים מן המוקד האמיתי של "השופט": מערכת יחסים בין אב לבן.

שחקני המשנה חזקים גם הם, עם קומץ של פרצופים מוכרים בתפקידי מפתח, אבל רוב דמויות אלו נותרו בלתי מפותחות: וינסנט ד'אונופריו וג'רמי סטרונג – חזקים כאחיו של דאוני ג'וניור, וראוי גם לציין את בילי בוב ת'ורנטון ואת ורה פרמיגה.

צופי קולנוע המחפשים אחר סיפור טרי או ביצוע בלתי נשכח מדאוני ג'וניור, סביר להניח שימצאו כאן דרמת אופי די סטנדרטית העוקבת אחר סיפור מאוד שכיח וזניח. עם זאת, דובקין כלל מספר סצנות ייחודיות כדי לבדל את סרטו מסרט משפחה או מסרט בית משפט – ניסיון חדשני, אך לא מתחשב בקהל הצופים.

בסופו של דבר "השופט" הוא סרט סביר, תוך הענקת במה מצוינת לדובאל, אולם רחוק מדי מכדי להמליץ שיכנס לפנתיאון הקולנועי (או לבית הקולנוע הסמוך לבית).

השופט

___
השופט | The Judge
בימוי: דיוויד דובקין
תסריט: ביל דובוק, ניק שנק
שחקנים: רוברט דאוני ג'וניור, רוברט דובאל, ורה פרמיגה
מקור: ארה"ב
שפה: אנגלית
באקרנים בישראל: 27.11.14
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 141 דקות