"העתיד לבוא": לחובבי ההתפלספות

סרט מעניין, מסקרן ומאתגר אינטלקטואלית אודות אישה היוצאת לחופשי בזכות פילוסופיה / שי שגב

"העתיד לבוא" של מיה הנסן-לאב ("עדן") הוא תענוג אינטלקטואלי צרפתי. הסרט עצמו כולל דירה המוקפת בארונות קיר מלאי ספרי פילוסופיה, שיחות מלאות חשיבה אודות החיים, יחס אמביוולנטי לחוסר נאמנות בזוגיות, ובעיקר את איזבל הופר המגלמת מורה לפילוסופיה בבית ספר תיכון בפריז.


"העתיד לבוא": פרידה על רקע אינטלקטואלי
קשה שלא להתאהב בסרט שבו כל הדמויות כבר קראו את ספריו של ארתור שופנהאואר (הרי זה מובן מאליו, לא?!), והדמות הראשית היא אישה שנתמכת מכתביה של חנה ארנדט, החשובים לה יותר מאשר זוגיות עם גבר.

נטלי (הופר) נקלעת למצבים שונים, ביניהם מסע אל העצמאות המלומדת שלה. בסצינה שהכי מזכירה את מיטב סרטיו של אינגמר ברגמן, בעלה מזה 25 שנים – היינץ (אנדרה מרקון), מודיע בנונשלנטיות כי הוא עובר להתגורר עם מישהי אחרת. נטלי מאוכזבת, אך לא ממש נשברת, כמו מישהו השומע על מוות של קרוב משפחה רחוק לאחר שהיה חולה במשך תקופה ארוכה. יש לה תשוקות אחרות, אחרי הכל. נישואיה גם כך אינם חשובים לה, כמו המשך הקיום הבורגני שלה. מבלי ליצור ספוילרים, ניתן להשתעשע בסצינה שבעלה עוזב, אולם היא מזועזעת יותר מהמרווחים שנוצרו עקב ספרים שנעלמו ממדפי הפילוסופיה בסלון. היא אינה בשוק מהעובדה שהוא החליף אותה לטובת אישה צעירה ממנה, אלא כי לקח עמו את ההעתקים של עמנואל לוינס.

נטלי כעת חופשיה לבלות יותר זמן עם תלמידה לשעבר (רומן קולינקה), שלמד לאהוב פילוסופיה בזכותה. תשוקתם לחשיבה ביקורתית מאחדת אותם, גם אם האידיאליזם המהפכני שלו מרחיק אותה מקיומה היומיומי. אין זה משנה – נטלי אדישה ואולי אף חסינה לגברים המתחילים איתה. אפילו העובדה שהמוציא לאור שלה מסרב להדפיס מהדורה חדשה לספרה אינה מרתיעה אותה – וגם לא מותה של אמה (אדית סקוב) חולת הנפש. נפשה אינה קרה, היא פשוט מעשית.

"העתיד לבוא" הוא סרט המנסה להעביר לצופים כיצד עיסוק אינטלקטואלי עשוי להוות פתרון לאישה המחפשת מוצא לסבל, תלות באחרים או נטישה. נטלי פשוט מסרבת להתפלש בכאב של עצמה. הנסן-לאב מסבירה לצופים כי הרצון להגשמה, אם זה באמצעות אידיאולוגיה או מהפכה חברתית, לאהבת אמת או אף לזוגיות, היא אשליה מבוזבזת של צעירים. "העתיד לבוא" הוא סרט מעניין, מסקרן, אולם בעיקר לחובבי פילוסופיה.

העתיד לבוא

___
העתיד לבוא | Things to Come | L'Avenir
בימוי: מיה הנסן-לאב
תסריט: מיה הנסן-לאב
שחקנים: איזבל הופר, רומן קולינקה, אנדרה מרקון
מקור: צרפת
שפה: צרפתית
באקרנים בישראל: ---
הפצה בישראל: פסטיבל ירושלים 2016
זמן: 100 דקות