"אפסטרים קולור": מוזר, מפחיד, הזוי, אבל מאתגר

המותחן של הבמאי-תסריטאי שיין קארות' הוא תעלומה מצמררת ובלתי פתירה. הסרט נראה נהדר מבחינה ויזואלית ועוסק בצורה מפחידה בנושאים שממשיכים לרגש ולהדהד בלב הצופים זמן רב אחרי היציאה מאולם הקולנוע. בררררר….. / שי שגב

הבמאי-תסריטאי שיין קארות' כבר יצר מותחן מרתק העוסק במסע בזמן, "פריימר" (2004), שכבר אז נחשב כסרט מבלבל למדי. אבל עתה הוא הולך צעד אחד קדימה עם תעלומה מצמררת ובלתי פתירה זו. הסרט נראה נהדר מבחינה ויזואלית, וארוז בצורה מפחידה בנושאים הממשיכים לרגש ולהדהד בלב הקהל זמן רב אחר הצפייה. קארות' לא מנסה אפילו להסביר את העלילה, ומאתגר אותנו בלהבין את פיסות הקול והמרקמים החזותיים הנעים על המסך.

"אפסטרים קולור": משהו גדול מהם מתרחש סביבם

הנה רוב הדברים שמצליחים להרכיב מתצרף קולנועי זה: כריס (איימי שיימץ, "The Killing") היא אישה צעירה שחייה נעצרים כאשר גנב (טיאגו מרטינס) נותן לה תרופה היפנוטית, ואז מצווה עליה להעביר לו את כל רכושה. כשהיא מתעוררת, היא צריכה לחבר יחד את פיסות חייה מהתחלה.

מסיבה מאוד מוזרה היא נמשכת לג'ף (הבמאי עצמו, קארות'), בחור שהיא רואה ברכבת בדרך לעבודתה. ברגע שמתחיל רומן מהוסס ביניהם, הם מתחילים להרגיש שמשהו גדול מהם מתרחש סביבם. הם מנסים להבין מה או מי השתלט על חייהם, ונתקלים במקליט קול (אנדרו סנסינג, "אני אוהב אותך פיליפ מוריס"), שמחזיק בדיר חזירים, ושם הם למדים כמה עובדות על חייהם.

למען האמת, כל מי שצופה בסרט כנראה ירכיב פאזל אחר מהאדם היושב לצידו. העלילה אינה ברורה והדמויות לא עקביות, ואי אפשר לדעת מה קורה, כיוון שהכל נותר בגדר תעלומה. אבל הסרט הדוק בצורה כה מורכבת, שאנו מבינים שקארות' מספר את הסיפור בדיוק כפי שהוא רואה לנכון. עיבוד הקול צלול וחד, ואילו הצילום לוכד דימויים מדהימים המחזיקים את הצופים – גם ברגעים שבטוח לא מבינים על מה מביטים. גם השחקנים עוצמתיים מספיק בהעברת רגשותיהם, כך שלפחות אנו יודעים מה הם חשים לגבי מה שמתרחש סביבם.

זהו סרט פסטיבלים אמנותי טהור המחזיק גם בזכות אורכו הקצר – 96 דקות. קארות' משחיל פנימה מספר צירי זמן ועלילות מקבילות, מפזר רמזים ומרחיק אותנו כאחד מקו עלילה ליניארי. האם מקליט הקול הוא אדם עם כוחות-על הדואג לאנושות? או אולי הוא בכלל השטן או חייזר שמנסה לשלוט באנושות, ועל כן אוסף קולות, תולעים, צמחים, אנשים וחזירים?

הסרט מוזר ושונה לחלוטין מסרטים שראינו עד היום, וחברת ההפצה בארץ מגלה הרבה אומץ בהקרנה מסחרית של סרט זה. יחד עם זאת, קארות' הצליח לשמור על מבנה הסרט כמותחן, אך הקהל היוצא מהאולם מגרד את ראשו במבוכה. הסרט ההזוי הזה כל כך מאתגר, שאי אפשר לשכוח אותו בקלות.

אפסטרים קולור

___
אפסטרים קולור | Upstream Color
בימוי: שיין קארות'
תסריט: שיין קארות'
שחקנים: איימי סימץ, שיין קארות', אנדרו סנסינג
מקור: ארה"ב
שפה: אנגלית
באקרנים בישראל: 05.09.13
הפצה בישראל: מסחרית
זמן: 96 דקות