סיפורו של אלברט גרינג, סימון והאלונים, ענפים שבורים, A-22103 זיכרון דברים, שאלות של חיים ומוות, שומרי הזיכרון, פרז הצעיר, סעודות דמיוניות, המחברת הגדולה, ההנהגה הנאצית: רוע מוחלט, שתיקה זועמת, הסוד האיטלקי שלי
יום רביעי, 15 באפריל, 2015 / שי שגב

18:45 סיפורו של אלברט גרינג | The Albert Goering File, ערוץ 8


השם גרינג, שעד כה הוזכר בעניינו של הרמן גרינג, יד ימינו של היטלר, נחשף באור אחר עם סיפורו הבלתי ייאמן של אחיו הצעיר, אלברט גרינג, שהיה למתנגדי הנאציזם והציל כ-34 יהודים מגירוש וממוות. במאי 1945 נכלא גרינג על ידי הצבא האמריקני ובמהלך חקירתו חשף בפני הצבא רשימה של 34 יהודים אותם הציל מגירוש וממוות. בעוד הרמן היה שותף לרצח של יהודים בדרכים אחרות ואף זכה לכינוי 'האיש עם לב הברזל' של היטלר, אלברט ניסה להציל יהודים ומתנגדי משטר רבים מהמכונה הנאצית האכזרית. הסרט משלב בין חומרי החקירה, לעדויותיהם של המשפחות אותם הציל ותמונות ארכיון שטרם נראו.

21:00 סימון והאלונים | Simon & the Oaks, ערוץ Yes2


דרמה. זהו סיפורן של שתי משפחות בשוודיה של אחרי מלחמת העולם השנייה, כשבמרכז עומדת מערכת היחסים בין הילדים, סימון, בנם של זוג פועלים שוודים, ואיזק, בנם של זוג יהודים פליטים מגרמניה. עם: ביל סקרסגרד. במאית: ליסה הולין. גרמניה, שבדיה, 2011. 
לסרט היה פוטנציאל להיות יצירת מופת, אילולא הסצנות המקוצרות מדי, אבל מבחינה ויזואלית ואקוסטית הוא בהחלט יישאר בזיכרוננו לאורך זמן. ציון: 


21:00 ענפים שבורים | Broken Branches, ערוץ Yes דוקו


דוקו-אנימציה המבוסס על סיפור חייה של סבתהּ של הבמאית, מיכל רכטר, שעלתה לישראל לבדה כילדה בת 14, לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, ולעולם לא ראתה שוב את משפחתה שנספתה בשואה. במוקד הסרט עומד ראיון מצולם עם מיכל. העלילה מדלגת בין ההווה לעבר, ומוצגת תוך דיאלוג מתמיד בין שתי נקודות מבט: מיכל, המספרת את הסיפור באופן מרוחק, מסרבת להכיר במימד הטראגי של האירועים, ואילו יוצרת הסרט מציגה באמצעות האנימציה את המימד הרגשי. בימוי: אילה שׁרוֹט. 28 דקות, ישראל, 2014. זוכה פרס הסרט הקצר - פסטיבל חיפה 2014.

21:00 A-22103 זיכרון דברים, ערוץ 8


סרט אינטימי קצר המתאר את הקשר בין הבמאי לסבתו, יהודית ארנון ז"ל, ניצולת שואה, תוך עיסוק בזיכרון והקשר בין הנפש לגוף. ארנון, ילידת סלובקיה 1926, ניצולת שואה שעברה בין מחנות העבודה השונים בפולין, שרדה את אושוויץ וצעדת המוות באזור צ'כי נידח עד הגעת הצבא האדום ששם קץ למלחמה. בשנת 1992 במסגרת פרויקט ההנצחה של 'יד ושם' צולמו כ-52,000 עדויות של ניצולי שואה, ביניהם גם של יהודית. הסרט מתמקד בעדות כנקודת הפתיחה ומשם והלאה מתפתח למסע פענוח, חקירה וגילוי של סיפורים דרך גוף, תנועה ומחול. בימוי: יהונתן גרון.

21:20 שאלות של חיים ומוות, ערוץ 1


יהורם גאון, יונה אליאן קשת, אפרת גוש, גיא לואל, אסתי זקהיים, דובי אייכנוולד, השופט בדימוס אליהו וינוגרד, פרופסור ירון זליכה ואישי ציבור נוספים, יצאו למסע מטלטל בחיפוש אחר תעצומות הנפש שנתגלו בשואה. הסרט עוקב במהלך כשבוע באופן אינטנסיבי אחר החוויות האישיות והרגשיות של משתתפי המסע, עם ראיונות עומק שצולמו בביתם בישראל ועד לחזרתם לארץ. במאי ומפיק: משה אלפי, צלם: עודד קירמה ומשה חורי, עורכת: תמר גן צבי. ישראל, 60 דקות.

21:25 שומרי הזיכרון The Guardians of Remembrance, ערוץ 8


לאחר שבע שנים של הובלת פרויקט חיפוש שמות קורבנות השואה בבריה"מ מטעם 'יד ושם' , יוצא הבמאי בוריס מפציר למסע שטרם נראה על המסך, מסע של השבת זיכרון השואה שהועלמה. שואת היהודים בשטחי ברית המועצות לשעבר נותרה תעלומה במשך עשרות שנים אחרי סיום המלחמה. מסיבות אידיאולוגיות ופוליטיות לא הכיר השלטון הסובייטי בייחודיות הטראגית של השמדת היהודים על ידי הנאצים. רק אחרי פירוק בריה"מ התאפשרו תיעוד והנצחת קרבנות השואה בשטחים אלה. סרט זה, שצולם באתרי הרצח, מציג תמונה מקיפה של אירועי השואה בבלארוס וממחיש במדויק את תחושת הזמן והמקום של האירועים הטראגיים. בימוי: בוריס מפציר. 104 דקות, ישראל-בלארוס, 2014.

21:30 פרז הצעיר | Young Perez, ערוץ Yes4


סיפורו האמיתי והמרגש של המתאגרף היהודי-טוניסאי ויקטור פרז שהחזיק בתואר אלוף העולם באגרוף במשקל זבוב בשנים 1931-1932. בעקבות הזכייה הפך פרז לכוכב העולה של הספורט הצרפתי וחי את החיים הטובים, כולל רומן מתוקשר עם שחקנית יפהפה ובזבוז כספים לכל עבר. השנים עוברות, וגרמניה כובשת את צרפת. פרז היהודי, אשר תהילתו מאחוריו, נשלח לאוושויץ. שם מאלצים אותו להשתתף בקרבות אכזריים במטרה לשעשע את השלטונות. שחקנים: בראהים אסלום, סטיב סוויסה, איזבלה אורסיני, אלברט אילוז, אוולין הגואל. במאי: ז'אק אואניש. צרפת/ישראל, 2013. סרט בנאלי, עם עיצוב מעניין ואסתטיקה יפה, אך הגיבורים -המשחקים היטב, אינם כריזמטיים מספיק כדי לעורר עניין. ציון: 


21:30 סעודות דמיוניות | Imaginary Feasts, ערוץ Yes3


במחנות הריכוז הנאציים, כמו גם בגולאגים ובמחנות המלחמה ביפן - כתבו השבויים מתכוני בישול. מאות ואלפי מתכונים נכתבו על ניירות קטנים, על מחברות ואף על בדים שהאסירים הצליחו לשים עליהם את ידם. הם נטלו על עצמם סיכון חיים כדי להשיג את אמצעי הכתיבה, לכתוב את המתכונים ולשמור אותם. רבים מהמתכונים הללו נשארו בחזקת משפחות הניצולים במשך עשורים. בסרט נחשפים חמישה אוספי מתכונים, ביניהם האוסף של אדית פאר, שנכתב במחנה הריכוז ראוונסבריק והאוסף של כריסטיאן הינגו, שכתבה את מתכוניה במחנה הריכוז לייפציג. מדוע נכתבו המתכונים הללו? האם כתיבתם הייתה בעצם אקט אוניברסאלי של התנגדות? בימוי: אן גורז'ט. 54 דקות, צרפת, 2014.

22:00 המחברת הגדולה | Le Grand Cahier, ערוץ Yes3


מטלטלת ומרשימה המבוססת על ספרה של אגוטה קריסטוף. שני אחים תאומים מופקדים על ידי אמם אצל סבתם הזועפת בכפר מרוחק בזמן מלחמת העולם השנייה. כדי להכין עצמם למלחמה המתקרבת ולהתמודד מול המטלות והמכות שמנחיתה עליהם סבתם, מחליטים הילדים לעשות הכל כדי לחשל את גופם ואת נפשם. את האימונים הקשים שהם גוזרים על עצמם ואת זוועות המלחמה, הם מתעדים בשפה מרוחקת ועוכרת שלווה במחברת סודית. שחקנים: אלריך תומסן ("איה"), פירושקה מולנר, לאיוס קובאקס והילדים לזלו גיימנאט ואנדרס גיימנאט. במאי: יאנוש סזאז ("ואייצק"). הונגריה, 2013. עיבוד מסקרן לספר, ליהוק טוב, אך קטעי הסנסציה הופכים מונפשים במטרה להנגיש את העלילה. ציון: 


22:10 ההנהגה הנאצית: רוע מוחלטNazis: Ultimate Evil, ערוץ ההיסטוריה


היטלר מייצג עבור רבים את הרוע האולטימטיבי. אך הוא לא פעל לבד. תעודה מרתקת זו, סוקרת את הדמויות הבולטות בצמרת הרייך, שיישמו את אידיאולוגיית השנאה הנאצית: גרינג, גבלס, הימלר, אייכמן, היידריך, ומנגלה פעלו ביעילות מפחידה להשמדת יהודי אירופה וביצוע פשעים מזוויעים נגד האנושות.

22:20 שתיקה זועקת, ערוץ 1


פשעי מין אכזריים בוצעו באלפי ילדים יהודים בשואה. הסרט מביא לראשונה עדויות מצמררות מפי הילדים של אז, שבמשך חיים שלמים הסתירו את חילול הגוף ורצח הנפש מפני העולם ובעיקר מבני משפחתם. ציפורה, שנאנסה בהיותה בת 9, זהבה שהייתה אז בת 15, ג. שהייתה בת 6 ומיניה -מרים, אז בת 12 וכן רוג'ר בהיותו בן 13 ורומן בן ה-14. איתם נחשף סיפורם הטרגי של הנערים צעירים שמראיתם הזכירה ילדות והיו השרתים, גם המיניים, של ראשי הבלוקים באושויץ. הסרט הוא מסמך נדיר על אנשים שחיו את חייהם בעל כרחם, שרצו לעתים לסיים את חייהם כי לא יכלו להתמודד עם הסיוט הפנימי המתמשך וראו במות את הפתרון. לא רק הכאב של הזיכרון אלא גם ההתמודדות בהווה הם אבני הבניין של הסרט והיום כאשר הילדים של אז נחשפים לבסוף, הם עושים זאת בחששות כבדים. במאי: גיל לסניק

22:30 הסוד האיטלקי שלי | My Italian Secret: The Forgotten Heroes, ערוץ Yes דוקו


מדוע שאנשים יסכנו את חייהם כדי להציל זרים (ומעולם לא לדבר על זה)? אליל הספורט האיטלקי, ג'ינו בַּרְטָאלי – אלוף הטור דה-פראנס 1938, שהתנגד לפאשיזם של מוסיליני אך נחשב כסמל לעליונות הארית – הוא אחד האנשים היותר מוכרים שהצילו יהודים ופליטים שנמלטו מהנאצים במלחמת העולם ה-2. תחת מעטה ספורט האופניים, ביצע ברטאלי מאות גיחות להעברת מסמכים מזויפים עבור רשת מחתרתית שנוהלה על ידי הארכיבישוף והרב הראשי של פירנצה. 70 שנה אחרי מעשיו ההרואיים ו-13 שנה אחרי מותו, זכה ברטאלי לתואר חסיד אומות העולם מטעם יד ושם. ניצולים שנותרו בחיים חוזרים לאיטליה היום כדי לספר את הסיפורים שלא נחשפו על יותר מ-10,000 יהודים, שניצלו על ידי אלפי איטלקים (מתברר אם כן שהכנסייה עזרה גם היא במבצעים אלה, למרות כל מה שחשבנו), ולומר תודה. הבמאי אורן ג'אקובי ("חרב קונסטנטין") מביא את הסיפור הבלתי-מוכר על יהודי איטליה, שלמעלה מ-80% מהם ניצלו מגורל אחיהם במדינות השכנות. קריינות: איזבלה רוסליני. בימוי: אורן ג'אקובי. 92 דקות, איטליה/ארה"ב, 2014.

מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים - נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !