פרשת קוזלצ'יק, סירנות 2, ילדי התקווה ממונקץ'
יום חמישי, 16 באפריל, 2015 / שי שגב

21:00 פרשת קוזלצ'יק, ערוץ 1


המושג קאפו מזוהה עם רוע ובגידה. זהו סרט על קאפו אחר. קאפו שהואשם בשיתוף פעולה עם הנאצים, אך ניצולים מעידים כי הציל יהודים. הוא מת בישראל לאחר ששרד את זוועות אושויץ, אך ליבו לא עמד בהשמצות על כך שסייע לנאצים. עד לפני כמה שנים לא ידע איציק שקד, תעשיין בן 68 מחיפה דבר על אביו. אמו, יוכבד, ברחה אתו מהבית בחולון ב-1951 כאשר נוכח מופעי הכוח של אביו – יעקב קוזלצ'יק (יקוב) בכל הארץ, החלו להתפשט האשמות על ששיתף פעולה עם הנאצים. שנים אחר כך יוצא בנו של קוזלצ'יק בפעם הראשונה בחייו, לאושויץ למסע שהדחיק כל חייו. בחדרים האפלים של בלוק 11 הוא שומע את עדויותיהם של ניצולים ישראלים ופולנים ששרדו את בלוק המוות וזוכרים את אביו. הוא חוזר בזמן ליומיום הבלתי נתפס של אביו בבלוק המוות ולומד על דמותו השנויה במחלוקת, בשל היותו של קוזלצ'יק משתף פעולה. בנו נכנס לבלוק בו שלט אביו ללא מצרים במשך שנתיים (1943-1945). בחצר הסמוכה, ליד הקיר השחור, הציג קוזלצ'יק לגרמנים מופעי כוח, רכש את אמונם ונהיה סוהר ותליין בבלוק העונשין. הוא זה שהוביל נידונים אל הקיר לידו ושעשע את אנשי הס.ס. בהופעותיו. הסרט מביא עדויות על כך שקאפו יקוב שיחד קציני ס.ס. כדי להציל חיים של אסירים יהודים ואחרים וסייע למחתרת היהודית באושוויץ. פרסום מחקרם של שני חוקרי שואה מאיר אלדר ואמיר השכל, שקמו לטהר את שמו של קוזלצ'יק, מחזיר לפתחו של איציק את דמות אביו כשהיא מגיחה מכתבה בעיתון. סרט התעודה מצולם בישראל ובאושוויץ, עם צילומים מסוגננים של אורי אקרמן וחומרי ארכיון נדירים. במאי: רוני ניניו.

21:35 סירנות 2 | Sirens 2, ערוץ Yes דרמה


עונה חדשה לקומדיה המבוססת על סדרה בריטית בעלת אותו שם. לעיבוד האמריקני אחראים דניס לירי ובוב קינג ואת הפיילוט ביים ויקטור נלי ג'וניור. הסדרה חוזרת לעקוב אחר צוות הפרמדיקים ג'וני, האנק ובריאן, שמנסים למצוא את דרכם בנתיבי חייהם המקצועיים והאישיים. יחדיו, הם דנים ומתווכחים בעניינים חסרי משמעות בעוד הם נוסעים ברחבי שיקאגו. נסיעה יומיומית באמבולנס אינה עבודה פשוטה בכלל, אך נראה שהשלוה מצליחים לעמוד בה בכבוד, למרות שאינם מצליחים להתמודד עם שום דבר אחר בחייהם. הם עוברים מאירוע אחד לשני, מתמודדים עם מצבי חיים ומוות ומשתדלים להישאר בקו השפיות. אישיותם מטופשת, צדקנית ונוטה להרס עצמי, מה שהופך אותם לחסרי כישורים במערכות יחסים, חברויות ומרבית המקצועות. אבל הם כן כשירים להצלת חייו של כל אדם שנמצא באמבולנס שלהם.

22:00 ילדי התקווה ממונקץ', ערוץ 1


סרטה הדוקומנטרי של איטה גליקסברג חושף את האנשים שצולמו על ידי צוות צילום אמריקני במרץ 1933, בעיר מונקץ' שבצ'כוסלובקיה. הסרט מהווה מסמך תחקירי חשוב בחשיפת זהויותיהם וגורלם של המצולמים באותו סרט שצולם על ידי הצוות האמריקני ב-1933. בסרט הקלטות, צילומים, מסמכים, ראיונות ועדויות נדירות מהארץ ומהעולם. לאחר 83 שנה מאז אותו צילום היסטורי, נפגשים תלמידי הגימנסיה העברית ששרדו בפגישה מרגשת המתרחשת ביד ושם ומנסים לזהות את חבריהם, מוריהם ואת עצמם. שיתוף פעולה עם יד ושם, והצלבת עדויות מהארץ ומעולם, איפשר לזהות את המשתתפים ולחשוף מה עלה בגורלם. מפיקה ובמאית: איטה גליקסברג.

מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים - נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !