פואמה פדגוגית, האורח, תהיה גבר: המסכה בה אתה חי, וסרמיל
חדש בטלוויזיה - יום שלישי, 19 בינואר, 2016 / שי שגב

21:00 פואמה פדגוגית, ערוץ 1


סרט מעקב שצולם במהלך שנת לימודים אחת בבית הספר היסודי 'תל חי' בכפר שלם, דרום תל אביב. 'תל חי',היה עד לפני מספר שנים בית ספר כושל, האלימות בו גאתה, הישגי התלמידים היו נמוכים והאווירה בקרב המורים וההורים הייתה קשה. מנהלת בית הספר אימצה ופיתחה תכנית חינוכית חדשנית, המייצרת שפה מיוחדת של הקשבה והטמיעה אותה במארג הבית ספרי כולו. תלמידי 'תל חי' חווים היום בית ספר אחר – קשוב לעולמם הפנימי בתקופה הקריטית של עיצוב אישיותם. 'תל חי' הפך מבית ספר כושל לאחד משלושת בתי הספר היסודיים הטובים בישראל.

22:00 האורח | The Guest, ערוץ Yes3


מותחן פעולה מפתיע. יום אחד מתדפק על דלת משפחת פיטרסון בחור נאה במדים, המזדהה כדיויד, חברו ליחידה של בנם שנהרג בפעולה צבאית. המשפחה ממהרת להכניס את האורח המקסים הביתה, ולהתייחס אליו כבן בית לכל דבר. אבל כאשר כמה אירועים מוזרים מתחילים להתרחש, מתחילה הבת הבכורה לחקור על עברו של אותו חייל שהופיע משום מקום, וחושפת אמת אפלה מאוד. שחקנים: דן סטיבנס ("אחוזת דאונטון"), מייקה מונרו. במאי: אדם ווינגארד. ארה"ב, 2014. סרט מלא חוכמה ורוע, צבעוני וקודר ובעיקר מלא הפתעות. ציון:
 


22:00 תהיה גבר: המסכה בה אתה חי | The Mask You Live In, ערוץ Yes דוקו


במסגרת פרויקט הייצוג האמריקני, חוקרת הבמאית ג'ניפר ניוסום בסרטה החדש את המסרים החזקים שמקבלים הגברים ואת הציפיות החברתיות מהם: הן את אלה הגלויים, והן את אלה המוטמעים ומקבלים משנה תוקף בתרבות הפופולרית, בספורט ובאמצעי התקשורת. גברים מרקעים שונים חולקים את האימפקט של המסרים הללו בילדות ובחינוך שקיבלו, במערכות היחסים שלהם עם אביהם, במאבקים שלהם ובבחירות שעשו בגידול הילדים שלהם עצמם. סופרים, רופאים ומחנכים מספקים גם את הפן המחקרי וגם את התובנות המחכימות שלהם על האתגרים מולם ניצבים גברים ונערים בחברה של ימינו, ועל הציפיות הלא ריאליסטיות של החברה להיפר-גבריות. מה המחיר שמשלמים הגברים על הדרישה החברתית הקבועה – 'תהיה גבר!'? 97 דקות, ארה"ב, 2015.

22:00 וסרמיל | Wassermill, ערוץ הקולנוע הישראלי


דרמה ישראלית נוקבת על שלושה נערים בשכונה באר שבעית המחפשים את דרכם בין תקווה לייאוש, במציאות חיים קשה, כאשר חבל ההצלה היחיד הנראה לעין הוא הכדורגל. שלומי חי עם אמו האלמנה, אחותו הקטנה ואב חורג, והוא עובד כשליח בפיצרייה. עדיאל, בן הקהילה האתיופית, מטפל באחיו הקטן ובאמו החולה. דימה הוא בן למשפחת עולים מרוסיה, אביו מובטל ואמו מפרנסת את המשפחה בעבודות ניקיון. שלושתם מגויסים על ידי מאמן קבוצת הכדורגל של המתנ"ס המקומי לקראת גמר הטורניר לנוער שנערך בכל יום עצמאות באצטדיון 'וסרמיל'. הטורניר מהווה חלון ראווה עבור ציידי הכישרונות ולפיכך ניצחון הוא הסיכוי היחיד שלהם לעבור לשחק בהפועל באר שבע ולהבטיח את עתידם. ניצחון שכזה יושג רק לאחר שהם ילמדו לגשר על ההבדלים ביניהם, להתגבר על רגשי הנחיתות, הדעות הקדומות ולשחק כקבוצה מגובשת. הסרט זכה בפרס וולגין של פסטיבל הקולנוע בירושלים 2007. במאי: מושון סלמונה.

מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים - נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !