סתיו שלא חלף, שתיקת הצופרים, כיפור, נופלים ללא הבדלים, מעל ומעבר: טייסת הקרב הראשונה, מבוזבזים, חבורת היתומים
יום שלישי, 21 באפריל, 2015 / שי שגב

17:55 סתיו שלא חלף, ערוץ 1


קרוב ל-30 שנה חלפו מאז נהרג יואב סקל בפעולה לילית של סיירת גולני בדרום לבנון. ארן ריילינגר, חברו לצוות, יוצא כעת לפגוש את חבריו מהסיירת ומראיין אותם אודות אותו לילה קשה, על הזיכרונות המלווים אותם מתקופת שירותם בסיירת והיכן הם היום. ביניהם שני קיבוצניקים שחזרו בתשובה ומפקד הצוות שחי כבר שנים בסין. סרטם של איל תבור וארן ריילינגר.

18:50 שתיקת הצופרים, ערוץ הקולנוע הישראלי


דרמה המתארת את תהליך קבלת ההחלטות המדיניות והצבאיות שקדמו למלחמת יום הכיפורים. הסרט הופק במלאת 30 שנים למלחמה, ומבוסס על ספרו של ד"ר אורי בר יוסף 'הצופה שנרדם'. העלילה מתמקדת בשבועיים שקדמו למלחמה, שבהם היו משוכנעים רוב קברניטי מערכת הביטחון כי הסיכוי לפרוץ המלחמה הנו קלוש. בנוסף, הסרט משחזר חלק מהדיונים בוועדת אגרנט. הסרט זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בטקס האקדמיה לטלוויזיה. שחקנים: אסי דיין (שמגלם את אביו, משה דיין), יורם חטב, גיל פרנק, רות גלר, נתן דטנר. במאי: אורי ענבר. ישראל, 2003.

20:01 כיפור | Kippur, ערוץ הקולנוע הישראלי


דרמת מלחמה ריאליסטית של עמוס גיתאי, המבוססת על סיפורו האישי ממלחמת יום הכיפורים כסטודנט צעיר המשתתף במלחמה. הסרט מתאר את פריצת מלחמת יום הכיפורים ואת המראות בשטח מזווית מבטם של זוג חברים מילואימניקים המנסים למצוא את יחידתם – סיירת אגוז, בחזית הסורית, אך משהם לא מוצאים את יחידתם בתוך האנדרלמוסיה, הם חוברים ליחידת חילוץ אווירית ונשלחים מיד למשימה. במהלך פעולות החילוץ הם נקלעים לסיטואציות קשות ופועלים בתנאים פיזיים בלתי נסבלים ותחת אש כבדה, עד היום בו נפגע ההליקופטר שלהם מטיל ומתרסק. הסרט מתאר את חווית המלחמה, את היחסים בין החברים, את הקושי להשאיר פצועים ומתים בשטח ואת ההתמודדות האישית והקבוצתית עם הפחד. הסרט זכה בפרס אופיר על הפסקול הטוב ביותר. הסרט גם ייצג את ישראל בתחרות הרשמית בפסטיבל קאן וזיכה את גיתאי בפרס בפסטיבל. שחקנים: לירון לבו, תומר רוסו, אורי קלאוזנר, גיא עמיר, יורם חטב, ג'וליאנו מר. במאי: עמוס גיתאי. ישראל, 2000.

20:40 נופלים ללא הבדלים, ערוץ 1


'תראה כמה אלפים הגיעו ללוויה שלך, מי היה מאמין?', הספידה רוחמה את בנה מתן, לוחם ביחידת מגלן. מתן גוטליב נהרג 3 חודשים לפני השחרור בקריסת מבנה ממולכד באזור חאן יונס בעת מבצע צוק איתן. לידו נהרגו חבריו ליחידה סמ"ר גיא אלגרנטי וסמ"ר עומר חי, כולם בני 21. הסרט מעלה את סיפוריהם של הנופלים בצוק איתן, לצד סיפור הנופלים המוסלמים במלחמות ישראל, שמשפחותיהם נפגעו עמוקות במערכת הבחירות האחרונה וגם על נופלי חיל החימוש - תומכי לחימה, שסיפוריהם נדחקים לאחור למרות מעורבותם בקרבות קשים. נופלים ללא הבדל דת גזע או מין, ללא הבדל בין התפקידים או החילות בהם שירתו.

22:00 מעל ומעבר: טייסת הקרב הראשונה | Above and Beyond: The Birth of the Israeli Air Force, ערוץ Yes דוקו


סיפורם המרתק של הטייסים האמריקניים שהתנדבו לעזור במלחמת העצמאות (וחלקם לא חזר). טייסת המתנדבים, 101, הניחה למעשה את הבסיס להקמתו של חיל-האוויר הישראלי. בשנת 1948 קבוצה של טייסים, לוחמים לשעבר במלחמת העולם השנייה, רובם אמריקמים, התנדבו לקחת חלק במלחמת העצמאות לצד הכוחות שלחמו למען הקמת מדינת ישראל. בעצם ההתנדבות הם הסתכנו במאסר במולדתם האמריקנית, כמו גם באובדן אזרחותם. חבורה זו של אנשי מח"ל (מתנדבי חוץ-לארץ), מילאה תפקיד מרכזי בחיזוק הצד הישראלי במלחמה. למעשה, כל 'חיל-האויר הישראלי' היה אז לא יותר מטייסת אחת, שהורכבה כולה ממתנדבים, למעט שני ישראלים: עזר וייצמן ומודי אלון, שהיה מפקד הטייסת הזו (הוא נהרג בפעילות מבצעית באוקטובר 1948). הסרט, שהופק על ידי ננסי שפילברג, אחות של, משלב קטעי ארכיון נדירים וראיונות רעננים ומשועשעים עם ותיקי המלחמה, כדי לתאר את תרומתם הייחודית לתהליך הקמת המדינה. כך מצטיירת בסרט הזיקה העמוקה שבין יהודי התפוצות ובין מדינת ישראל בראשית ימיה. בימוי: רוברטה גרוסמן. 87 דקות, ארה"ב, 2014. הסרט קיטשי לעיתים, אך עשוי מעניין ובהחלט גורם לחוש הציונות לגדוש את לב הצופים. ציון: 


22:07 מבוזבזים, ערוץ ההיסטוריה


סרט תיעודי רב-עוצמה, המתאר את שיגרת יומם המפחידה של חיילי מוצב הבופור שבדרום לבנון. במרכז הסרט שביימה נורית קידר, עדויות של חיילים ששירתו במוצב בחצי השנה שקדמה לנסיגה מלבנון. מהסיפורים שהם מגוללים, מתקבלת תמונה מצמררת המורכבת מחוויות החיילים בשדה הקרב.

23:00 חבורת היתומים, ערוץ 1


הסרט עוקב אחר התהליך המרתק והכואב של חשיפת הסיפור האישי של חמישה יתומים תושבי כפר עציון, שהתמודדו יחד עם הטראומה הקשה לאחר מלחמת העצמאות שהותירה 49 ילדים בני הכפר יתומים. חבורת היתומים מתכנסת בקיץ 2014 לקייטנה השביעית - לאחר בילדותם השתתפו בשש קייטנות שעזרו להם להתחבר ולהתגבר. הם בוחרים לקיים את הקייטנה השביעית בכפר עציון.

מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים - נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !