קפיטליזם, נחצ'ה
יום רביעי, 25 במרץ 2015 / שי שגב

21:00 נחצ'ה | Nahche, ערוץ Yes דוקו


דואט בין המלחין האגדי נחום היימן לבין בִּתוֹ, הזמרת סי היימן. נחצ'ה (שחוגג במאי השנה 81) הוא הקול המוביל, המאופק, וסי ,54, עולה על גדותיה - ממתינה שייפנה לה מקום, שיכתוב לה שיר שמעולם לא כתב, ושיהיה אבא. זהו סרט על שני אמנים, שנלחמים על פרנסתם וצמאים להכרה. סי, לזו של אביה, ונחצ'ה, לזו של הקהל הישראלי שמתרפק על שיריו הישנים והאהובים, כמו 'חופים', 'כמו צמח בר', 'החול יזכור', ומסרב להכיר בחדשים. זהו סרט על יוצר גדול שהקהל הישראלי אוהב להתכרבל בין שיריו, למרות שהוא עצמו רחוק מלהיות סנטימנטלי: נחצ'ה הוא אדם קשה-עורף ומשלח חיצים, אך גם שופע הומור ורב קסם. הוא עדיין מופיע, יוצר ומתאהב (למשל באישה הצעירה ממנו בארבעים שנה), ואינו מוכן להישכח. בימוי: ענת גורן. 65 דקות, ישראל, 2015.

22:00 קפיטליזם, ערוץ 1


הקפיטליזם הוא לכאורה פרי יצירתם של הוגי דעות גדולים ורעיונות גדולים. השאלה היא אם יש אמת במוסכמה הזאת? כיצד עיצבו הרעיונות הללו את חיינו? ומה הקשר ביניהם לבין המציאות? האם הם יכולים לעזור לנו להבין את המשבר הכלכלי של היום, שלא לדבר על עתיד הקפיטליזם? הסדרה "קפיטליזם" בבימויו של אילן זיו היא ייחודית גם בתוכן וגם בשפתה הויזואלית. זו היא קופרודוקציה צרפתית/קנדית העוסקת בסיפור התפתחות הקפיטליזם כהתפתחות של רעיונות. הגישה היא חתרנית ומנסה לקעקע את האמונה בכלכלה כמדע ולהראות את שורשיה הפוליטיים והשפעתה על עיצוב החברה בעולם המודרני. כל פרק מוקדש להוגה דעות מרכזי ואחר ובמהלכו נבדקים לעומק התיאוריה והרלבנטיות של הרעיונות ומימושם. לאחר המשבר הכלכלי של 2008, משבר הקפיטליזם הוא עמוק מעבר למיתון זמני, לפיכך הרעיון הוא לחזור ולבדוק רעיונות שקיבלנו כעובדות כמעט מדעיות במציאות של היום במדינות השונות. הסדרה צולמה ב-21 מדינות ובהן: סין, גאנה, האיטי, בריטניה, ארה"ב, דרום קוריאה, מקסיקו, יפן, יוון ועוד. כל פרק שזור בפאזל מרתק של חומרי ארכיון, סצנות מצולמות וראיונות עם אינטלקטואלים מובילים ביניהם גם פרופ' יובל הררי מחבר רב המכר ״קיצור תולדות האנושות״.

מדור "חדש ב-TV" מסכם את כל מה שחדש בערוצי הטלוויזיה, בהתאם לעדכונים המתקבלים מגופי התוכן והשידור. לעיתים נופלות טעויות בשל שינויים בלוחות המשדרים - נשמח אם תעדכנו אותנו לטובת הקוראים. כותב המדור מדרג רק את התכנים בהם צפה, אשר לחלקם אף ניתן למצוא ביקורת רחבה ומפורטת בהקלקת שם הסרט. מעוניינים להצטרף לצוות הכתיבה? צרו קשר !