מחמלבאף, גרינאווי ולנצמן יתארחו בפסטיבל חיפה ה-31

כ-80 אורחים, נציגי תעשיית הקולנוע הבינלאומית - במאים, שחקנים, מפיקים, מפיצים, עיתונאים, נציגי קרנות קולנוע ורשתות טלוויזיה, יגיעו לפסטיבל חיפה, שיתקיים בחוה"מ סוכות, בתאריכים: 26 בספטמבר ועד 05 באוקטובר, 2015 / שי שגב

הבמאי קלוד לנצמן, מגדולי יוצרי התעודה בעולם יהיה אורח הכבוד של פסטיבל הסרטים ה-31 ,חיפה. בטקס פתיחת הפסטיבל, יוענק ללנצמן, החוגג השנה 90, פרס מפעל חיים. במסגרת המחווה ללנצמן בפסטיבל ולציון 70 שנה לשחרור ממחנות ההשמדה, תוקרן יצירתו המונומנטאלית "שואה" בעותק דיגיטאלי חדש, במלאת שלושים שנה להפקתה ולצידה יוקרנו סרטיו הבלתי נשכחים – "סוביבור", "דו"ח קרסקי" ו"אחרון הלא צדיקים". לנצמן יקיים בפסטיבל כיתת אומן פתוחה לקהל הרחב ומפגש עם סטודנטים לקולנוע דוקומנטרי במסגרת פיצ'ינג של דוקוווילג'.

הבמאי מוחסן מחמלבאף יבקר בפסטיבל חיפה

הבמאי האיראני הידוע, מוחסן מחמלבאף, מאסטר הגל החדש של הקולנוע האיראני, יכהן כיו"ר חבר השופטים בתחרות הקולנוע העלילתי הישראלי של הפסטיבל השנה. מחמלבאף, במאי, סופר ופעיל זכויות אדם, שנולד בטהראן בשנת 1957, שילם מחיר אישי כבד עבור המאבק לחרות עד שעזב את המדינה בשנת 2005. הוא ביים 30 סרטי עלילה, תעודה וסרטים קצרים זוכי פרסים יוקרתיים ופרסם יותר מ-20 ספרים. במסגרת מחווה למוחסן מחמלבאף בפסטיבל חיפה השנה, יוקרן סרטו האחרון "הנשיא" וכמה מסרטיו הבולטים, בהם "רגע של תמימות", "רוכב האופניים" (עותק של הסרט התגלה רק לאחרונה במערב), "הגנן", שצולם כולו בגנים הבהאיים בחיפה, "בית ספר של אבא" - סרט תיעודי של ה-BBC על משפחת מחמלבאף - כולם יוצרי קולנוע וסרטו הקצר החדש "הדייר". מוחסן מחמלבאף יקיים בפסטיבל חיפה, כיתת אומן פתוחה לקהל הרחב.

סרג'יו קסטליטו, שחקן, תסריטאי ובמאי איטלקי, ("המטבח של מרתה", "אל תזוזי"), יגיע לפסטיבל חיפה, עם אשתו הסופרת הידועה, מרגרט מצאנטיני, להציג את סרטם החדש - "אף אחד לא יכול להציל את עצמו לבד", המבוסס על רומן רב מכר מצליח שכתבה מצאנטיני.

אורח נוסף שיגיע השנה לפסטיבל חיפה, הוא פיטר גרינאווי, מבכירי במאי אירופה ("גולציוס ואנסמבל השקנאי", "משמר הלילה", "המזוודות של טולס לופר", "½8 נשים", "כתוב בעור", "הטבח, הגנב, אשתו והמאהב", "טובעים במספרים", "כרס של ארכיטקט", "זד ושני אפסים", "חוזה השרטט"). גרינאוויי יציג בפסטיבל חיפה, את סרטו החדש "אייזנשטיין בגואנאחואטו" - מחווה אופראית לבמאי הרוסי הגדול סרגיי אייזנשטיין.

השחקן והבמאי האוסטרלי, וויין בלייר ("האבנים הכחולות"), יגיע לפסטיבל חיפה היישר מפסטיבל טורונטו, עם סרטו החדש ״ספטמבר בשירז", בכיכובם של סלמה הייק, אדריאן ברודי ואלון אבוטבול.

הבמאי והמפיק האיטלקי, לוקה גוודאנינו, במאי הסרט "A Bigger Splash", המתחרה בימים אלו בפסטיבל ונציה, מוכר לקהל בישראל, מסרטו המצליח “אני אהבה" בכיכובה של טילדה סווינטון. גואדאנינו, יגיע לפסטיבל כמפיק הסרט החדש "אנטוניה" בבימויו של פרדיננדו צ'יטו פילומרינו.

שרונאס ברטאס, מהבמאים הליטאים העכשוויים הבולטים, ("הכיוון מזרח", "הבית", "חופש"), יגיע לפסטיבל חיפה השנה, עם סרטו החדש "שלום לנו בחלומותינו", היישר מן הבכורה העולמית בפסטיבל קאן.

אורחים בולטים נוספים בפסטיבל חיפה השנה הם, סרז' ברומברג - מייסד 'סרטי לובסטר', חברה לשחזור והפצת סרטים, היסטוריון קולנוע, משמר סרטים ובמאי סרטי תעודה, שיקיים מופע מיוחד על צ'פלין. ברומברג ישתתף בצוות השיפוט של תחרות כרמל, לקולנוע בינ"ל, בפסטיבל. לורנס קארדיש, אוצר הקולנוע האמריקני שאצר מעל אלף תערוכות בנושאי סרטים במוזיאון ה-MOMA בניו יורק, ישתתף בצוות השיפוט של הקולנוע העלילתי הישראלי בפסטיבל ויקיים כיתת אומן לסטודנטים יוצרי קולנוע עלילתי קצר, בכנס החדש - 'קצר וקולנוע' שייערך, לראשונה בישראל ביוזמת קרן גשר לקולנוע רב תרבותי ופסטיבל הסרטים חיפה. השופט הזר השלישי בתחרות העלילתית הישראלית הוא קרל אוך, המנהל האמנותי של פסטיבל קרלובי וארי. השופטים הישראלים בתחרות הם הצלמת איבון מיקלוש והבמאית ג'ולי שלז.