חולייטה של פדרו אלמודובר יפתח את פסטיבל הקולנוע בירושלים

הקרנת הבכורה הישראלית תתקיים ב-7 ביולי, 2016, אל מול קהל של אלפי צופים ותחת כיפת השמיים בבריכת הסולטן / שי שגב

"חולייטה" ("Julieta"), סרטו החדש של אשף הקולנוע הספרדי, פדרו אלמודובר, שמסמן את חזרתו לקולנוע המרגש והעוצמתי שבזכותו התפרסם, יפתח את פסטיבל הקולנוע ה-33 ירושלים בהקרנת בכורה ישראלית שתתקיים ב-7 ביולי, 2016, אל מול קהל של אלפי צופים תחת כיפת השמיים בבריכת הסולטן, ובנוכחות כוכבי הסרט, השחקנים אמה סוארז ודניאל גראו.

חולייטה של פדרו אלמודובר

הסרט, שהוקרן במסגרת התחרות הרשמית בפסטיבל קאן האחרון ועורר סקרנות והתרגשות רבה, מבוסס על שלושה סיפורים קצרים של הסופרת הקנדית, אליס מונרוועוקב אחר חייה של אשה בשם חולייטה בתקופות שונות של חייה. הסרט הוא חגיגה קולנועית המשלבת בימוי וירטואוזי ואסתטיקה מרהיבה עם הופעות משחק מופתיות ופסקול סוחף של אלברטו איגלסיאס.

בגיל 18 עוזבת אנטיה את בית אמה מבלי לספק הסבר או להותיר עקבות. במשך שנים מנסה חולייטה להתחקות אחר בתה, אך בהדרגה מגבשת לעצמה חיים עצמאיים. בדיוק ברגע שבו היא ניצבת בפני ההזדמנות להתחיל מחדש – במקום אחר ועם אהבה חדשה, עם נכונות לוותר על החלום לשוב ולראות את בתה – נחשפת בפניה פיסה חדשה בפאזל ההיעלמות המסתורית השולחת אותה למסע עמוק בנבכי זיכרונותיה.

את התפקיד הראשי של חולייטה מגלמות שתי שחקניות: סוארז מגלמת אותה בשנותיה המאוחרות יותר, ואילו אדריאנה אוגארטה נבחרה לגלם את חולייטה הצעירה. בהופעת אורח משתתפת השחקנית רוזי דה פלמה, המוכרת מסרטיו של אלמודובר. זו הפעם השלישית שסרט של אלמודובר פותח את פסטיבל הקולנוע בירושלים: "הכל אודות אמא" ב-1999, ו-"דבר אליה" בשנת 2002. "חולייטה" יופץ בישראל על ידי קולנוע לב, ויעלה לאקרנים ברחבי הארץ ב-8 ביולי, 2016.

חולייטה


נועה רגב, מנכ"לית סינמטק ירושלים: "אנו שמחים לפתוח השנה את הפסטיבל עם סרט של אחד היוצרים האהובים והמוערכים בעולם בעשורים האחרונים, אלמודובר. "חולייטה" הוא חגיגה של קולנוע – ססגוני, מרגש, מהנה ומעורר מחשבה ואין ספק שהחוויה האסתטית שמציע הסרט אף תתעצם בהקרנה על גבי המסך אדיר הממדים בבריכת הסולטן. כמו במרבית סרטיו של אלמודובר, הסרט מתמקד בגיבורות נשיות ועוסק בעוצמתן של הנשים. הקרנתו בפתיחת פסטיבל הקולנוע ירושלים היא מחווה לנשות הקולנוע הישראלי מעוררות ההשראה שאינן עמנו עוד – ליה ון לירמייסדת הפסטיבל והיוצרת, רונית אלקבץ".

יותר מ-200 סרטים יוקרנו השנה בפסטיבל, ממיטב היבול השנתי הישראלי והבינלאומי. חלקם הגדול של הסרטים יוקרן בתוך שמונה מסגרות תחרותיות נושאות פרסים. בנוסף, יתקיימו מפגשים עם יוצרים מובילים מן הארץ והעולם, מסיבות ואירועים מוזיקליים לצד מפגשים וסדנאות מקצועיות בתחומי תעשיית הקולנוע.

לראשונה בפסטיבל: השנה תושק בפסטיבל תחרות בינלאומית חדשה, המיועדת לחגוג הישגים קולנועיים בולטים מרחבי העולם ולעודד הפצה של סרטי איכות בישראל. התחרות תכלול בין שמונה לעשרה סרטים באורך מלא המגיעים ממדינות שונות ומשקפים סגנונות קולנועיים שונים, כאשר ההיבט הקולנועי-אמנותי הוא הקריטריון המרכזי בבחירתם. במסגרת התחרות יוענק פרס בסך 20 אלף דולר לסרט הטוב ביותר – באדיבות קרן משפחת ווילף מניו ג'רזי.

כמו כן, לציון 20 שנה להקמת גן ווילף אשר במרכז העיר יוקם השנה מתחם קולנוע קייצי בגן, ובו אולם הקרנות משוכלל תחת כיפת השמיים, לצד מתחם אינטראקטיבי קולנועי לילדים. המתחם יציע מגוון פעילויות איכותיות לקהלי יעד שונים.

הפסטיבל מתקיים בתמיכת המועצה הישראלית לקולנוע – משרד התרבות והספורט, עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים, הקרן לירושלים, קרן ון-ליר וקרן משפחת אוסטרובסקי.