25 שנה לבית הספר לקולנוע ולטלוויזיה סם שפיגל

ב-24 במרץ אירוע חגיגי במעמד מנהלי פסטיבל ונציה - אלברטו ברברה, ופסטיבל טורונטו - קמרון ביילי

בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה, סם שפיגל, בית היוצר של חלק גדול מאנשי הקולנוע בישראל חוגג חצי יובל. האירוע החגיגי יתקיים באולם ימק"א בירושלים ב-24 במרץ בשעה 20:00, במעמד ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, בנוכחות יורשיו ומנהלי עזבונו, בנו של סם שפיגל, אדם שפיגל, בתו - אליסיה פרידמן, אחייניתו - השופטת רעיה דרבן ועורך-דינו - דייוויד בוטומס, ובהנחיית רונית אלקבץ ודוד אופק.

בוגרי בית הספר סם שפיגל בעת הפקת סרט

במרכז האירוע החגיגי יעניקו מישל הלברשטט וארי פולמן לראשונה את מלגת קרן 'פיצ'ר ראשון' לבוגרי סם שפיגל בסך 100,000 דולר לבוגר בית הספר. הקרן הוקמה בכדי לתת מענה ליוצרים הנמצאים בתחילת הקריירה הקולנועית שלהם ומתקשים להשיג מימון לסרטיהם.

הפרס בסכום 100,000 דולר הוא תוצר שיתוף פעולה בין בית הספר לבין חברת ההפצה הצרפתית הידועה, ARP Sélection. בוועדת השיפוט לשנת 2015 מכהנים: מנהל פסטיבל ונציה - אלברטו ברברה, מנהל פסטיבל טורונטו - קמרון ביילי, מנהלת שותפה בחברת ההפצה הצרפתית ARP Sélection - מישל הלברשטט, הבמאי ארי פולמן ורנן שור, מנהל ביה"ס.

הפוגה הקומית עם המוקומנטרי "25 השנים האבודות של סם שפיגל" (הם היו עשרה) כתב רנן שור וביים איתן ענר. הסרט מתאר את סיפורה של הכיתה האבודה של בית הספר, שהחלה לפעול במחשכים לאחר בכורת הסרט "אקסודוס" בהנחיית דוד בן-גוריון, שפעל לצד טדי קולק בהמלצת אלפרד היצ'קוק. בין חברי הכיתה האבודה: א.ב.יהושע, יעקב שבתאי, דוד רובינגר, דליה רביקוביץ, נחמן אינגבר, אדם גרינברג, דוד גורפינקל ואפרים קישון.

בהמשך הערב, רמה בורשטיין תשא את נאום הבוגרת וכן יוקרן הסרט "דברים שאהבתי ולא אהבתי בסם שפיגל" של אלעד קידן, שהפיצ'ר הראשון שלו יוקרן במאי הקרוב בפסטיבל קאן.

בנוסף יוקרן סרט תיעודי של הבמאי גלעד טוקטלי: "סם שפיגל: הטייקון האחרון (1901-1985)", המספר את השתלשלות סיפורו של שפיגל, יהודי שנולד למשפחה רבנית ציונית. עלה לישראל התגייס לגדוד העבודה, אך התגלגל משם לברלין כראש סניף אולפני יוניברסל, והפך למי שנחשב לאחד המפיקים הגדולים והנועזים בהיסטוריה של הקולנוע האמריקני. זכה בשלושה פרסי אוסקר כמפיק יחיד ובאוסקר היוקרתי על שם המפיק האגדי אירווינג ת'ולברג על מפעל חייו. שפיגל עבד עם גדולי הבמאים, התסריטאים והשחקנים של הוליווד, ובהם אורסון וולס, איליה קאזאן, מרלון ברנדו, האמפרי בוגרט, קתרין הפבורן, ג'ק ניקולסון, רוברט רדפורד, רוברט דה נירו, פיטר אוטול, ארתור פן וז'אן מורו. עם פטירתו אמר עליו בילי ויילדר: 'הוליווד בלי סם שפיגל, היא כמו טהיטי בלי גוגן'.

החלק הקולינרי יטופל על ידי מושיקו גמליאל מבעלי מסעדת 'מונא' הירושלמית. במנות מחווה לסרטו האהוב של סם שפיגל "לורנס איש ערב", שההכנסות מתמלוגים (כ- 20 מיליון שקל עד היום) מחזיקות את בית הספר.