הסרט "התוכנית" יפתח את פסטיבל הסרטים ה-31 בחיפה

סרטו החדש של הבמאי סטיבן פרירס יפתח את פסטיבל הסרטים הבינלאומי, שיתקיים בחול המועד סוכות, בין התאריכים: 26 בספטמבר ועד 05 באוקטובר, 2015

הסרט "התכנית" ("The Program") יוקרן בבכורה חגיגית בטקס פתיחת פסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-31 חיפה. סיפור עלייתו ונפילתו של רוכב האופניים, לאנס ארמסטרונג, עומד במרכז הסרט. ארמסטרונג הפך לאגדה עוד בחייו בזכות הישגיו חסרי התקדים בטור דה פראנס והתגייסותו למאבק במחלת הסרטן (ממנה החלים בעצמו). הוא נחשב לאחד מגדולי הספורטאים בכל הזמנים והיווה מקור השראה למיליוני אנשים. במשך שנים נאלץ להדוף עדויות חוזרות ונשנות על שימוש בסמים אסורים, עד שלבסוף, הצטברות עדויות של רוכבים אחרים ותחקירים עיתונאים, הביאו למפלתו המבישה. את הסרט ביים הבמאי הבריטי הוותיק והמוערך סטיבן פרירס ("מכבסה יפהפייה שלי", "יחסים מסוכנים", "המלכה", ורבים אחרים). לתפקיד הראשי לוהק השחקן האמריקני, בן פוסטר. הסרט יוקרן בפסטיבל חיפה באדיבות פורום פילם. 

"התכנית" - הסרט הפותח את פסטיבל חיפה ה-31

בפסטיבל חיפה, ייחשפו לראשונה בישראל, הסרטים הבולטים מפסטיבלי הקולנוע הבינלאומיים החשובים, ביניהם:

מפסטיבל סאנדנס 2015

"אני וארל וזאת שעומדת למות" ("Me And Earl And The Dying Girl"), סרטו של אלפונסו גומז, זוכה פרס חבר השופטים והקהל.

מפסטיבל ברלין 2015

זוכי פרס הבימוי 2015 :"גוף" ("Body"), של הבימאית הפולניה, מלגוז'טה שומובסקה, "בראבו!" ("!Aferim") של הבמאי הרומני, ראדו ג'וד. סרטו של הבמאי הבריטי, פיטר גרינאווי, "איזנשטיין בגואנאחואטו" ("Eisenstein in Guanajuato") והסרט "בתולה מושבעת ("Sworn Virgin"), של הבימאית לאורה ביספורי, בכיכובה של אלבה רורואכר.

מפסטיבל קאן 2015

זוכה הפרסים ממסגרת מבט מסוים: "איילים" ("Rams") של הבמאי האיסלנדי, גרימור האקונרסון"שמש גבוהה" ("The High Sun") של הבמאי הקרואטי, דליבור מטאניץממסגרת שבוע המבקרים: "חיבוק הנחש" ("Mbrace Of The Serpent"), של הבמאי הקולומביאני, קירו גוארה. ממסגרת שבועיים של הבמאים: "פאולינה" ("Paulina") של הבמאי הארגנטינאי, סנטיאגו מיטרה. עוד מפסטיבל קאן - סרט הפתיחה של הפסטיבל, "בראש מורם" ("Standing Tall"), של הבימאית/ שחקנית עמנואל ברקו בכיכובה של קתרין דנב, סרטה החדש של הבימאית היפנית, נעמי קוואסה, "אן" ("Sweet Red Bean Paste"), סרטו החדש של הבמאי הבלגי, ז'אקו ואן דורמל, "הברית הלגמרי חדשה" ("The Brand New Testament") וסרטו החדש של הבמאי הליטאי, שרונס ברטאס, "שלום לנו בחלומותינו" ("Peace To us in Our Dreams").

מפסטיבל מוסקבה 2015

הסרט "גטו" ("Enclave"), של הבמאי הסרבי, גוראן רדובנוביץ, זוכה פרס חביב הקהל.

מפסטיבל קרלובי וארי 2015

זוכה פרס הבימוי, הסרט "אבא" ("Babai"),של הבמאי מקוסובו, ויסאר מורינה וזוכה פרס השחקנית "ביקור בית" ("Home Care") של הבמאי הסלובקי, סלאבק הוראק, "ההר הקסום" ("The Magic Mountain"), של הבמאית הרומנייה, אנקה דאמיין, שזכה בציון לשבח וסרט הפתיחה של הפסטיבל "מחוץ לזמן" ("Time Out Of Mind") של הבמאי הישראלי אמריקני, אורן מוברמן, בכיכובו של ריצ'רד גיר, שזכה בפרס פיפרסקי בסאנדנס.

מפסטיבל לוקרנו 2015

סרטיהן של היוצרות אתינה רייצ'ל טסאנגארי היווניה, "שבאלייה" ("Chevalier") וקתרין קורסיני הצרפתייה - "ימי הקיץ" ("Summertime"). סרטו של חוזה לואיס גרין הספרדי, "האקדמיה של המוזות" ("The Academy of Muses") וסרטו האחרון של אוטר יוסליאני הוותיק, "שיר חורף" ("Winter Song").

מפסטיבל ונציה 2014 / 2015

זוכה פרס הבימוי 2014: סרטו החדש של הבמאי הרוסי, אנדריי קונצ'לובסקי, "לילותיו הלבנים של הדוור" ("The Postman's White Nights"). מהתחרות הרשמית 2015: סרטו של הבמאי הרוסי, אלכסנדר סוקורוב, "פרנקופוניה" ("Francofonia"), העוסק במוזיאון הלובר בפריז, בזמן מלה"ע השנייה וההקשרים בין אמנות ועיתות מלחמה. "הנהר שאינו נגמר", ("Endless River"), סרטו של הבמאי הדרום אפריקני, אוליבר הרמנוס. ממסגרות נוספות בפסטיבל: "אמא אומץ" ("Courage Madame"), של הבמאי האלג'יראי, מרזק אלואש, "חוקי הפשע" ("Black Mass"), סרטו של הבמאי האמריקני, סקוט קופר, בכיכובם של ג'וני דפ ובנדיקט קמברבאץ' והסרט "מולדת" ("Moderland") של הבמאית הטורקית, סנאם טוזן.

עוד סרטים חדשים של במאים ותיקים שיחשפו בפסטיבל

חוליו מדם עם "אמא" ("Mama") בכיכובה של פנלופה קרוז, סרטה של ננסי מאיירס, "המתמחה" ("The Intern"), בכיכובו של רוברט דה נירו. בילה אוגוסט - "לב שקט" ("Silent Heart"), קרלוס סאורה - "ארגנטינה" ("Argentina"), טומי לי ג'ונס - "המסע" ("The Homesman"), ג'ולי טיימור - "חלום ליל קיץ" ("A Midsummer Night's Dream").

תכנית אנימציה עשירה לכל המשפחה

בין השאר יוקרנו הזוכה הטרי בפרס הסרט הטוב בפסטיבל אנסי, "אפריל והעולם המופלא" ("April and the Extraordinary World"), של היוצרים כריסטיאן דמארה ופרנק אקינסי, "אל הצפון הרחוק" ("Long Way North") של רמי שאייה – זוכה פרס הקהל באנסי, ו"אדאמה" ("Adama") סרטו של סימון רובי המתרחש באפריקה. תכנית האנימציה למבוגרים תכלול את "סיפורים שלא יאמנו" ("Extraordinary Tales") של ראול גרסיה על פי סיפורים של אדגר אלן פו.

חיפה קלאסיקס

כמדי שנה, תוקרן בפסטיבל תכנית קלאסית עשירה של סרטים משוחזרים דיגיטאלית לצד סרטים תיעודיים על במאים קלאסיים היישר מפסטיבלי קאן וונציה 2015. במלאת 100 שנה להולדת דמותו של "הנווד", יוקרן הסרט, "צ'אפלין האגדה של המאה" ("Chaplin: The Legend of the Century"),של הבמאי פרדריק מרטין. בפסטיבל יועלה מופע חי ומיוחד של סרג' ברומברג, מומחה עולמי לצ'אפלין, שילווה בנגינה חיה בפסנתר 3 סרטים קצרים ומשוחזרים של צ'אפלין. במלאות מאה שנה להולדתו של אורסון וולס, יוקרן הסרט התיעודי "אורסון וולס: צללים ואור" ("Orson Welles: Shadows & Light") בו מנסה הבמאית אליזבת קאפניסט לפענח את חידת חייו ויצירתו של הגאון הקולנועי. כמו כן, יוקרן עותק דיגיטלי משוחזר של יצירתו של וולס "הליידי משנגחאי" ("The Lady from Changhai"). בנוסף, יוקרנו עותקים דיגיטליים חדשים של הסרטים "זכרונות" ("Amarcord") של פדריקו פליני, "סרג' היפה" ("Le Beau Serge") של קלוד שברול, "עניין של חיים ומוות" ("A Matter of Life and Death") ו"סיפורי הופמן" ("The Tales of Hoffmann") של מייקל פאואל ואמריק פרסבורגר, "רוקו ואחיו" ("Rocco and His Brothers") של לוקינו ויסקונטי. "מריוס" ("Marius") של אלכסנדר קורדה, הראשון בין שלושת סרטי הטרילוגיה ממרסיי, יוקרן לרגל 120 שנה להולדתו של הסופר, המחזאי והבמאי מרסל פאניול. "ברוכים הבאים או אין כניסה לזרים" ("Welcome or No Trespassing"), סרטו הראשון של הבמאי הרוסי החשוב, אלם קלימוב, קומדיה מושחזת של היוצר שהיה מסובך כל חייו עם הצנזורה הסובייטית ולבסוף, הסרט "קולו של סוקורוב" ("The Voice of Sokurov") של היוצרת לינה קילפלאינן ממקם, בעזרתו של אלכסנדר סוקורוב, את יצירתו בתוך ההקשר התרבותי-פוליטי של רוסיה ומביא קטעים נדירים מסרטיו המוקדמים.

סינמארט

בתכנית סרטי האמנות של האוצר, דיוויד דארסי, יוקרנו, בין היתר "מאויס" ("!Mavis"), הסרט התיעודי המרתק על הזמרת האגדית השחורה מאויס סטאפל, שלהקתה המשפחתית הסטאפל סינגרס הצליחה להתניע לפני 60 שנה את התנועה לזכויות האזרח. "פאליו-מרוץ הסוסים" ("Palio"), סרטה של הבריטית קוזימה ספנסר, על מרוץ הסוסים פאליו המתרחש פעמים בשנה בעיר סיינה שבאיטליה והפך לאחד האירועים המטורפים בעיר. "חלום ליל קיץ" ("A Midsummer Night's Dream"), האדפטציה הגרנדיוזית של הבמאית האמריקנית, ג'ולי טימור, לקומדיה של שיקספיר. וכמובן סיפורו של מוזיאון הלובר במלחמת העולם השנייה,"פרנקופוניה" ("Francofonia"), סרטו החדש של אלכסנדר סוקורוב.

טירוף בחצות

בתכנית השנה יוקרנו: "מנדרינות" ("Tangerine"), סרט הביכורים של הבמאי האמריקני, שון בייקר, אחד הסרטים המדוברים בתקופה האחרונה, שצולם כולו במצלמת סמארטפון, קומדיה חדה סוחפת ומצחיקה על סצנת הזונות הטרנסג'נדריות באחת משכונות לוס אנג'לס. "בברידג'נט" ("Bridgend"),של יפה רונד, זוכה פרסי השחקנית, הצילום והעריכה בפסטיבל טרייבקה 2015 המבוסס על סיפור אמיתי. "השורד" ("The Survivalist"), של סטיבן פינגלטון, זוכה פרס סרט ביכורים בטרייבקה 2015 והסרט הקוריאני שובר הקופות "נערת התא לשמירת חפצים" ("Coin Locker Girl"), של האן ג'ון-הי.