"אמא שלי" של נני מורטי יפתח את פסטיבל הקולנוע ה-32 ירושלים

השחקן ג'ון טורטורו יגיע לירושלים ויקח חלק באירוע - 9-19 ביולי, 2015

"אמא שלי", סרטו החדש של הבמאי האיטלקי, נני מורטי, יפתח את פסטיבל הקולנוע ה-32 ירושלים ויוקרן בבכורה ישראלית בבריכת הסולטן אל מול קהל של אלפי צופים ב-9 ביולי, 2015, חודשיים בלבד לאחר שהוצג בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן. באירוע הפתיחה החגיגי ישתתף השחקן ג'ון טורטורו, המככב בסרט.

ג'ון טורטורו בסרט "אמא שלי"

מורטי נחשב לאחד הבמאים המוכרים והאהובים ביותר. הוא חתום על כמה מיצירות המופת של הקולנוע האיטלקי בעשורים האחרונים, בהן "יומני היקר" (1993) ו"חדרו של הבן" שגרף את דקל הזהב בפסטיבל קאן ב-2001. טורטורו, אחד השחקנים האמריקנים האהובים והמוערכים, החל את דרכו הקולנועית בשנות ה-80 עם ”השור הזועם” של מרטין סקורסזה. הוא הפך גם לשחקן הבית של במאים גדולים כמו האחים איתן כהן וג'ואל כהן וספייק לי. לצד המשחק הוא גם ביים חמישה סרטים, בהם "מאק - האיש והחלום", שזיכה אותו בפרס מצלמת הזהב בפסטיבל קאן.

ב"אמא שלי", שב המאסטר האיטלקי למחוזות האוטוביוגרפיים שאפיינו את עבודתו המוקדמת יותר, ומגיש דרמה קומית ומרגשת, שזכתה לתשואות ולביקורות חמות ואוהבות בפסטיבל קאן. הסרט מביא את סיפורה של מרגריטה, במאית איטלקיה מפורסמת שבעיצומם של צילומי סרט חדש מנסה להתמודד עם השחקן הראשי בסרטה (טורטורו) - אמריקני מעצבן אך שובה-לב עם נטייה להגזמות. במקביל ללחצים על הסט היא נאלצת להתמודד גם עם מצבה הבריאותי של אמה המבוגרת, המאושפזת בבית החולים, ועם בתה המתבגרת. אחיה (מורטי) נמצא שם לצדה כדי לעזור ולתמוך, אבל מהר מאוד מתברר לה כי לא ניתן לבודד את חייה האישיים מהעבודה על הסרט.

נועה רגב, מנכ"לית הפסטיבל: "אנו שמחים לפתוח את הפסטיבל השנה עם סרטו עטור השבחים של הבמאי חביב הקהל. הבחירה בסרט "אמא שלי" מהווה מחווה לדמותה מעוררת ההשראה של ליה ון ליר, מייסדת הסינמטק אשר הלכה לעולמה השנה. מדובר בסרט עצוב ומצחיק כאחד, המבטא את המורשת ליה בכל הנוגע לאהבת האדם ולאהבת הקולנוע".

"אמא שלי" יופץ בישראל על ידי קולנוע לב, ויעלה לאקרנים בארץ ב-10 ביולי, 2015.

אירוע הנעילה של הפסטיבל, שיתקיים בבריכת הסולטן במוצ"ש, 18 ביולי, 2015, הוא "הסנדק" ("The Godfather Live"), אירוע קולנועי מוסיקלי, בו יוקרן סרטו האגדי של פרנסיס פורד קופולה על מסך ענק בליווי מוסיקה חיה.

הפסקול המפורסם של מלחין הסרט, נינו רוטה, יבוצע על ידי התזמורת הסימפונית ירושלים, בניצוחו של ג'סטין פריר, אחד הקולות המוסיקליים הבולטים היום בחוף המערבי בארצות הברית, המנצח בקביעות על תזמורות ברחבי העולם כולל הקרנות מלוות בתזמורת כמו זו המתוכננת בפסטיבל. בין הסרטים שהוקרנו בליווי תזמורת היו "שר הטבעות", "טיטניק", "גלדיאטור" ו-"הסנדק".

הסרט מביא את סיפורה של משפחת פשע ניו יורקית והמהפך שעובר על בן המשפחה מייקל קורליאונה בדרכו להפוך למאפיונר חסר עקבות. הסרט נחשב לאחד מן הסרטים האמריקניים הטובים ביותר שנעשו אי פעם, אבן דרך בתעשיית הקולנוע האמריקנית ואחד המשפעים ביותר בתולדות הקולנוע ובוודאי על ז'אנר סרטי הפשע.

פסטיבל הקולנוע ירושלים יתקיים השנה בתאריכים 9-19 ביולי, 2015, בסינמטק ירושלים ובאתרים נוספים ברחבי העיר. בפסטיבל יוצגו השנה למעלה מ-200 סרטים בבכורות של קולנוע ישראלי ובינלאומי עדכני ואיכותי.

הפסטיבל מתקיים בתמיכת המועצה הישראלית לקולנוע – משרד התרבות והספורט, עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים, מועצת הפיס לתרבות ואמנות, הקרן לירושלים, קרן ון-ליר וקרן משפחת אוסטרובסקי.

מנכ"ל הפסטיבל: נועה רגב, מנהל אמנותי: אלעד סמורזיק, מנהל מסגרות הקולנוע הישראלי: ארז ברנהולץ.

עוד על פסטיבל הקולנוע ירושלים: http://www.jff.org.il.