הפסטיבל הבינלאומי ה-17 לסרטי סטודנטים תל אביב יפתח ב-31 במאי

במקום סרט באורך מלא, שלושה סרטים קצרים שהופקו במסגרת פרויקט "פרולוג" יפתחו את אירועי הפסטיבל

כמה בוגרים לקולנוע, מבין המאות היוצאים ממסגרות אקדמיות מדי שנה, זוכים להשתלב בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה? רבים מהבוגרים נאלצים לוותר על החלום עקב מיעוט הזדמנויות וקשיים כלכליים. לאור המצוקה ומתוך שאיפה לקדם יוצרים צעירים ואת מעמדו של הסרט הקצר בישראל, הקים הפסטיבל בשיתוף קרן מקור ו-Yes את 'פרולוג – מסגרת לעשיית סרטים קצרים'. בשנה שעברה, עם הכרזת הפרויקט, הוחלט על הפקת שלושה סרטים, יוצריהם זכו לליווי מקצועי לאורך כל שלבי העשייה.

"כלבי ציד": צלם מתן רדין. שחקנים: צילום אורנה בנאי, אילנית בן יעקב, דליה בגר, אתי לוי והילה שלו

הנהלת הפסטיבל, החליטה להקדיש את אירוע הפתיחה החגיגי שייערך ב-31 במאי, בגן הפסגה ביפו, לשלושת סרטי 'פרולוג' ולוותר על הקרנת בכורה של סרט באורך מלא, כמקובל.

רוני שמיס וטליה ברנשטיין, מנהלות הפסטיבל: "שילוב סרטי 'פרולוג' בטקס הפתיחה נועד לא רק לחשוף יוצרים צעירים ומבטיחים לקהל רחב ומגוון, אלא גם למקם את ז'אנר הסרט הקצר בשורה אחת עם סרטים באורך מלא אשר פתחו את הפסטיבל בעבר".

סרטי 'פרולוג': "קוץ" - בבימוי מיכאל אללו ובהפקת יונתן דובק ושלום גודמן, "כלבי ציד"- בבימוי עומר טובי ובהפקת גיל סימה ו-"חם"- בבימוי יותם גנדלמן ובהפקת מיקה תימור. שלושתם מציגים נקודת מבט מורכבת ומעניינת על החברה הישראלית, ומאירים בזרקור נושאים סמויים מן העין. בסרטים משתתפים השחקנים: אורנה בנאי, אלמה דישי, אלברט אילוז, אוהד קנולר, גל פרידמן, יעקב זדה דניאל ועוד.

תחרויות הפסטיבל

השנה יתקיימו שלוש תחרויות: התחרות הישראלית, התחרות הבינלאומית ותחרות הקצר עצמאי. התחרויות יכללו כ-100 סרטים מכ-30 מדינות, ביניהן: ארצות הברית, צרפת, גרמניה, תורכיה וסינגפור. בשלוש התחרויות יוענקו מגוון פרסים בשווי של 150,000 שקל.

התחרות הבינלאומית מציעה זווית ראייה צעירה ומקורית, המשקפת את המציאות בעשרות מדינות ומציגה את הדור החדש של הקולנוע העולמי. בתחרות 47 סרטי סטודנטים מכ-30 מדינות, מכל הז'אנרים והסגנונות, מתחרים על פרסים בקטגוריות שונות. הפרס למקום הראשון הנו 30,000 שקלים מתנת 'רשת'.

חבר השופטים: יו"ר ג'ורג' גולדנשטרן, מנהל הסינפונדסיון פסטיבל קאן, פסקל פור מקאנאל פלוס, קייטלין מקיניס מפסטיבל טורונטו, ימי ויסלר, יוצר קולנוע ומוזיקאי, טליה לביא, תסריטאית ובמאית ופלוריאן וויגהורן, המנהל האמנותי של הברלינאלה טאלנט.

התחרות הישראלית

מדובר בתחרות הרחבה והמשמעותית ביותר בארץ לסרטי סטודנטים, המשקפת את דור העתיד של יוצרי הקולנוע בישראל. בתחרות 20 סרטים, הפרס למקום הראשון הנו 20,000 שקל מתנת התאחדות הסטודנטים בישראל בשיתוף איסתא. בתחרות משתתפים סרטי סטודנטים מאוניברסיטת תל אביב, סם שפיגל, בצלאל, המדרשה בית ברל, מכללת ספיר, מנשר וסמינר הקיבוצים.

חבר השופטים: יו"ר רונית אלקבץ, הבמאי יוסי מדמוני, סינציה ספירונלה - מפיצת סרטים קצרים, רישארד לנצ'בסקי - צלם הקולנוע ואייל אופנהיים, מנהל מחלקת בידור של 'רשת'.

תחרות הסרט הקצר העצמאי

התחרות מעניקה במה לסרטים קצרים שלא נעשו במסגרת לימודית. הסרט הקצר מאפשר להכיר את חתימת ידם המתעצבת של היוצרים, רעיונותיהם ואת אופני הביטוי שלהם. 12 סרטים יתחרו על מגוון פרסים, הפרס למקום הראשון הנו 10,000 שקל מתנת עיריית תל אביב יפו.

חבר השופטים: המפיק חיים שריר והבמאית מיה דרייפוס.

הסרטים הישראלים המתמודדים בתחרויות השונות

התחרות הבינלאומית

שחף רם - "ככה זה מתחיל"

חי אפיק - "המהפכה הצרפתית"

מאיה מאירי - "בחורה כמוני"

אלעד גולדמן - "ילדי מפתח"

עדי קוטנר - "בלקאאוט"

התחרות הישראלית

אריה הספרי - "ברית מעמקים"

דמיטרי קונופליוב - "על הגבול"

מעיין כהן - "פעם אחרונה"

איתן שריד - "קופנהגן"

צורית הרציון - "תעשי כאילו"

אוריה הרץ - "אחים"

דניאל וייסמן - "בוץ"

גיא סחף - "צמא"

עמית צרפתי - "רעב"

נחמן פיקובסקי - "תמיד אותו דבר"

אופק שמר, עדה רימון - "בוקה ומבוקה ומבולקה"

מעין אנגלמן - "החלטת הקבינט"

יאיר פרידמן - "בית שלישי"

רז בדו - "לילא אחת ביאפא"

ניצן ציפרוט - "קו חברון"