הפסטיבל ה-8 לסרטי פועלים ייפתח ב-1 במאי בחיפה

בפסטיבל תתקיים הקרנת בכורה בישראל של סרטו של קן לואץ': "הרוח של 45", לצד הסרט עטור הפרסים "סלמה" וסרטי מקור ישראלים

הפסטיבל ה-8 לסרטי פועלים, ייפתח גם השנה ב-1 במאי, בסינמטק חיפה. הפסטיבל יתפרס על-פני חמישה ימים וייערך השנה בסימן תוצאות בחירות 2015. בפסטיבל ישולבו, לצד סרטים בנושאים חברתיים, גם שיחות ופאנלים של אנשי ציבור – פוליטיקאים, מנהיגי עובדים ואנשי אקדמיה – על המתח בין זהות למעמד, בין החברתי לסקטוריאלי. בדיונים יהיה ניסיון לבחון האם וכיצד ניתן לקיים פוליטיקה שמעמידה במרכז שוויון וצדק חברתי, בחברה שדפוסי ההצבעה בה, משמאל ומימין, נשענים במידה רבה על זהות.


בפסטיבל יתקיימו שלוש שיחות בין אנשי ונשות ציבור שיעסקו בשאלה זו מנקודות מבט שונות: שיחה בין ח"כ איימן עודה ליוצרת מירה עוואד, בין ח"כ יוסי יונה לעיתונאית גל גבאי ובין שני ראשי ועדים מהדרום המזוהים עם הליכוד - שמעון שטרית, יו"ר ועד עובדי סונול, וארמונד לנקרי, יו"ר ועד עובדי מפעלי ים המלח. כמו-כן, ישתתפו בפסטיבל הפרופ' דני גוטווין ונציגי קבוצות מדרום ת"א.

מנכ"ל המכללה החברתית–כלכלית, רמי הוד, אומר כי "במסגרת הפסטיבל ולכבוד ה-1 במאי, ננסה לבחון את השאלה האם ובאיזה אופן ערכים כמו שוויון וצדק חברתי יכולים לאחד אנשים מקבוצות זהות שונות למאבקים משותפים ולמסגרות פוליטיות משותפות. לטעמנו, זהו דיון חשוב ביותר הן לאור תוצאות הבחירות והן לאור ההתעוררות החברתית המבורכת שאנו רואים בישראל בשנים האחרונות".

הפסטיבל הינו הפקה משותפת של המכללה החברתית-כלכלית וסינמטק חיפה. בפסטיבל תתקיים הקרנת בכורה בישראל של סרטו של קן לואץ': "הרוח של 45", העוסק בניתוח הסיבות ההיסטוריות שהביאו לכינונה של מדינת הרווחה בבריטניה עם סיומה של מלחמת העולם השנייה. הסרט עורר דיון סוער מאוד בתקשורת הבריטית ואף במפלגת הלייבור לגבי אופייה הפוליטי והתרחקותה מערכים סוציאל-דמוקרטיים.

בנוסף, יוקרן הסרט "סלמה" המתאר את מאבקו של מרטין לותר קינג לשוויון גזעי בארה"ב ששיאו בצעדה הגדולה שיצאה מהעיר סלמה שבאלבמה. בפסטיבל אף יוקרנו סרטים תעודיים ישראליים כמו "מנפאואר" העוסק במהגרי העבודה ו"שקופים" על תושבי הדרום. כמו-כן, יוקרנו קלאסיקות של הקולנוע החברתי האיטלקי: "נס במילאנו" ו"אומברטו די" של היוצר ויטוריו דה סיקה.